درمان اُتیسم با نوروفیدبک

درمان اُتیسم با نوروفیدبک

آیا درمان اُتیسم با نوروفیدبک امکانپذیر است؟

برای درمان کودکان مبتلا به اُتیسم، راهکارهای بسیاری ارائه شده است ، که بسیاری از آنها به صورت پزشکی و دارویی می باشد ، در این راستا بسیاری از خانواده ها از این روشها بیزار هستند، نمی خواهند که به فرزندشان دارو بدهند ، پس لازم است برای درمان این اختلال درمانهایی دیگر نیز ارائه گردد. درمانهایی مثل نوروفیدبک، در نوروفیدبک ترکیبی از QEEG و بیوفیدبک که روشهای تخصصی درمانی است فرزند شما مقابل یک مانیتور قرار خواهید گرفت و الکترودی که بر روی سر شما قرار میگیرد و امواج مغزی او دریافت می گردد و به سیستم رایانه هدایت می کند .

 درمان کودکان مبتلا به اُتیسم

حالا کودک شما با  مشاهده امواج مغزی خود بر روی صفحه مانیتور می تواند به تنظیم و کنترل امواج به روشی که درمانگر می خواهد بپردازد. نوروفیدبک در درمان بیش فعالی کمبود توجه و تمرکز، اضطراب، اختلالات یادگیری، تشنج و صرع، اختلالات خوردن و خواب، آسیب مغزی، دردهای مزمن و سردرد های میگرنی، افسردگی سوء مصرف مواد و حملات آسم مفید می باشد.

آیا نوروفیدبک برای اُتیسم و طیف آن مفید است؟

آموزشهای تخصصی نوروفیدبک بر روی هزاران کودک مبتلا به طیف اُتیسم توسط صدها درمانگر استفاده شده است ، مطالعات زیادی مبنی بر فوایداثرات  نوروفیدبک برای اُتیسم کودکان وجود دارد .

آیا نوروفیدبک برای اُتیسم و طیف آن مفید است؟

اولین اثر مثبتی که والدین بعد از نوروفیدبک گزارش می دهند چیست؟

والدین اغلب اذعان دارند که فرزندنشان آرامتر شده است و احساساتشان را بهتر مدیریت و کنترل می کنند و به راحتی مانند گذشته علائم را از خود نشان نمی دهند ، ضمنا تغییراتی دیگر را هم بیان می کنند.

مطالعات و تحقیقات علمی بیانگر این است که نوروفیدبک علایم وابسته به اختلال طیف اُتیسم را کاهش می دهد . مهمترین مطالعه منتشر شده در سال 2019 تا کنون شامل ۳۷  کودک مبتلا به اوتیسم بوده است ، این مطالعه توسط دکتر روبرت کوبن ورولوژیت معروف نیویورک و همکاران او صورت گرفته است. این مطالعات به عنوان ارزیابی نوروفیدبک تنظیم شده برای اختلال طیف اوتیسم  نامگذاری شده است .

نتایج تحقیقات حاکی از تغییرات مثبت و رضایت بخشی بود که توسط والدین این دسته از کودکان ارائه شده بود، والدین معتقد بودند که علائم اُتیسم در کودکانشان کاهش یافته است و بسیار راضی بوده اند. این علائم در زمینه های گفتار بیانی، بهبود زبان، ارتباط موثر با اطرافیان، اجتماعی شدن آنها، ‌آگاهی حسی به اندام خود، افزایش توانایی شناختی، بهتر شدن سلامت فیزیکی، آنها بود.

والدین معتقد بودند که علائم اُتیسم در کودکانشان با نوروفیدبک کاهش یافته است

چگونه نوروفیدبک کمک می کند؟

 نوروفیدبک با  استفاده از تکنولوژی های دیگر مثل بیوفیدبک الگو و روشهای جدید و سالمی از مغز را ایجاد می کند . در اختلالات طیف اتیسم  مغز از لحاظ قانونمندی و نظم با مشکل روبرو می گردد .

مطالعات حاکی از این است که افراد مبتلا به اُتیسم در برخی نقاط مغزی آنها ارتباطات زیادی با یکدیگر دارند، در برخی مناطق مغزی دیگر آنها ارتباط ناکاملی وجود دارد.

نوروفیدبک یک روش بسیار موثر از ایجاد و تنظیم عملکرد های ساختار مغزی است . تسهیل پیشرفت در مناطق غیر طبیعی که کارکرد کمی در مورد ارتباطات دارند و به دنبال پیشرفت و بهبود عملکرد مغز علائم اختلال اُتیسم کاهش می یابند و نتایج مثبت بالینی حاصل شد.

نوروفیدبک یک روش بسیار موثر از ایجاد و تنظیم عملکرد های ساختار مغزی است

 ایجاد تغییر در مغز بدون دخالت دارویی

 مغز باید یاد بگیرد زمانی که الگوهای جدید را آموزش می بیند کودک تمایلی به فراموش کردن آنها ندارد (ما اغلب اگر به خوبی دوچرخه سواری را آموزش ببینیم آن را فراموش نمی کنیم ) مداخلات پزشکی و دارویی ، فواید آنها اغلب زمانی درمان متوقف می شوند تا از بین بروند . برخلاف اقدامات دارویی یا پزشکی نوروفیدبک عوارض جانبی منفی طولانی مدتی ندارد .

پیشرفت های ناشی از نوروفیدبک در کودکان اُتیسمی:

* افزایش تماس چشمی و لمسی

*کمتر شدن طغیان های احساسی و هیجانی

*تغییر الگوهای گفتاری با آرامش بیشتر

پیشرفت های ناشی از نوروفیدبک در کودکان اُتیسمی

*کمتر شدن افکار و اندیشه های قالبی و رفتارهای تکراری

*افزایش قدرت تحمل برای تغییر حرکت

*کمتر شدن علائم بیش فعالی

*بالا رفتن سطوح توجه و تمرکز

*کمتر شدن علائم و نشانه های اضطراب

*بالارفتن مهارتهای اجتماعی و ارتباطی با دیگران

* تجربه آرامش و ثبات بهتر

*بالا رفتن آگاهی از احساسات و تفکراتشان

نوروفیدبک : یک ابزار پیشرفته درمانی برای کودکان مبتلا به اُتیسم است ، کیفیت زندگی افراد مبتلا به اُتیسم و خانواده شان را بهبود می بخشد ، عملکرد سطح قشر مغز کودک را افزایش می دهد ، خود کنترلی را هم آموزش می بینند . این وسیله هیچگونه عوارض جانبی طولانی مدت ندارد ، نتایج ماندگاری و با ثباتی را به همراه دارد.

نوروفیدبک : یک ابزار پیشرفته درمانی برای کودکان مبتلا به اُتیسم است

به عنوان مثال یک دختر 7 ساله با علائم و نشانه های بیش فعالی با گفتار بسیار محدود : از زمان شروع درمان با نوروفیدبک اولین چیزی که والدین او عنوان کرده بودند این بود که او خیلی پر حرف شده بود در صورتی که اکثر گفتارش در ابتدا غیر قابل فهم و یا کلمات خیلی کم داشت . از زمانیکه آموزشها با نوروفیدبک افزایش یافت فرزندشان بیشتر آرام شده بود. او توانایی آن را پیدا کرده بود که برای مدت طولانی تری بر روی صندلی بنشیند. معلم او هم بیان کرده بود که او در مدرسه و انجام تکالیفش یادگیری بیشتری از خود نشان داده بود .

مادر یکی دیگر از کودکان مبتلا به اُتیسم می گوید که بعد از بهره مندی از روش نوروفیدبک ، پسر او آرامتر و اجتماعی تر شده است و با دیگران بهتر از قبل تعامل برقرار می کند ، کارهایی را انجام می دهد که مادرش هیچ وقت تصور نمی کرد که پسرش بتواند آنها را انجام دهد.

کودک مبتلا به اُتیسم بعد از بهره مندی از روش نوروفیدبک ، آرامتر و اجتماعی تر شده است

بعد از یک دوره درمانی با استفاده از نوروفیدبک تغییرات زیر گزارش شده است:

*اقدامات پزشکی ، دارویی نصف شده است

*او بسیار زیاد نظراتش را بیان می کند ، سوال می پرسد

*گفتار او قابل فهم شده است

*صحبت کردنهای او آهسته و آرام و اضح شده است

*تکانشی بیان شدن احساساتش ملای شده است

*از دیگران تقاضا می کند تا او را به آغوش بکشند

* کنترل حرکتی درشت او افزایش پیدا کرده است

4 Comments

 1. ابراهيمي گفت:

  سلام آقاي دكتر سپاس از اطلاعات خوب ، مفيد و البته اميدواركنندتون من سوالي داشتم از حضورتان آيا شما اين درمان را انجام ميدهيد يا جايي كه انجام دهند را معرفي مينماييد و اينكه هزينه اين درمان چگونه است
  خواشحال ميشوم پاسخ شما رو بدونم🙏

  • مرکز مغز و اعصاب کودکان دکتر محمدکاظم بخشنده گفت:

   سلام
   این درمان در کلینیک ما انجام می شود و جهت اطلاعات بیشتر بعد از تعطیلات نوروزی با مطب تماس حاصل فرمایید
   با تشکر

   آدرس
   تهران، خیابان شریعتی، بالاتر از تقاطع ظفر، روبروی بیمارستان ایرانمهر، انتهای بن بست مرشدی، ساختمان پزشکان مهرآفرین، طبقه دوم، واحد ۶

   شماره تماس :
   ۲۶۴۰۷۵۰۵
   ۲۶۴۰۰۷۷۹

 2. جناب دکتر سلام
  شما نوروفیدبک رو انجام میدین؟

  • مرکز مغز و اعصاب کودکان دکتر محمدکاظم بخشنده گفت:

   سلام
   بله در کلینیک ما انجام می شود
   با تشکر

   آدرس
   تهران، خیابان شریعتی، بالاتر از تقاطع ظفر، روبروی بیمارستان ایرانمهر، انتهای بن بست مرشدی، ساختمان پزشکان مهرآفرین، طبقه دوم، واحد ۶

   شماره تماس :
   ۲۶۴۰۷۵۰۵
   ۲۶۴۰۰۷۷۹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *