علت ایجاد شوک در کودکان

شوک در کودکان معمولا ناشی از برخی بیماری های شایع دوران کودکی است. این بیماری ها، دیابت، تروما و می باشد. خوردن اتفاقی دارو توسط کودک هم می تواند باعث ایجاد شوک شود. از دیکر عوامل ایجاد شوک می توان به خونریزی شدید، اسهال و استفراغ شدید، انسداد روده، پایین افتادن قند خون، افت درجه حرارت بدن، واکنش آلرژی شدید و آسیب نخاعی اشاره کرد.

علائم شوک در کودکان

علائم شوک عبارتند از: تند شدن نبض، تعریق شدید، خاکستری رنگ شدن پوست به خصوص در لب ها، بستر ناخن و نرمه گوش، ضعف و گیجی، حالت تهوع یا استفراغ، تشنگی، تنفس سریع و کم عمق، نبض ضعیف، بی قراری و پرخاشگری و در برخی مواقع بیهوشی.

علائم شوک در کودکان

انواع شوک در کودکان

شوک هیپوولمیک

بنا بر نظر پزشکان فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان، شایع ترین نوع شوک در کودکان می باشد و علل آن عبارتند از: خونریزی شدید، کاهش مایعات بدن به دنبال استفراغ و اسهال شدید، ایجاد سندرم های نشت مویرگی. در شوک هیپولمیک، مرگ و میر بیماران کمتر از 10 درصد می باشد.

شوک سایکوتیک

شوک سایکوتیک یا روانی به دنبال وقوع حادثه ای بد و غیرمنتظر یا شنیدن یک خبر ناگهانی و فشارهای روانی ایجاد می شود. در این نوع از شوک به صورت موقت و گذرا خون رسانی به مغز برای چند لحظه مختل می گردد.

شوک روانی در کودکان

شوک سپتیک

این نوع از شوک ناشی از عفونت ها و ویروس ها می باشد و معمولا با تب، خواب آلودگی و یک کانون عفونی در بدن همراه است. علامت اولیه این شوک، افزایش درجه بدن یا کاهش درجه بدن است.

شوک کاردیوژنیک

این نوع از شوک ناشی از اختلال کارکرد ماهیچه قلب و عدم خونرسانی کافی به بافت ها می باشد. شوک کاردیوژنیک معمولا در کودکانی که بیماری مادرزادی قلب دارند بیشتر رخ می دهد. در اکثر این بیماران نارسایی قلبی پیش از ایجاد شوک کاردیوژنیک ایجاد می شود.

شوک قلبی در کودکان

شوک انسدادی

علت اصلی این نوع شوک، تحت فشار قرار گرفتن قلب توسط خون، عفونت و گاز و مایع تجمع یافته در بافت اطراف آن می باشد. در این شرایط نبض بیمار کاهش می یابد.

شوک انفکاکی

زمانی که خون رسانی بافتی طبیعی باشد اما اکسیژن نتواند به وسیله سلول ها مورد استفاده قرار گیرد، شوک انفکاکی رخ می دهد.

شوک حساسیتی در کودکان

شوک آنافیلاکتیک

این شوک را حساسیتی هم می نامند و حساسیت شدید به دارو، مواد خوراکی، تزریقی، استنشاقی و نیش حشرات باعث ایجاد آن می گردد. علائم این نوع از شوک عبارتند از: رنگ پریدگی و سرد و مرطوب شدن پوست، نبض تند و ضعیف، مردمک های گشاد، تهوع و استفراغ، اضطراب، بی قراری، کاهش سطح هوشیاری، تشنگی و گیجی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *