درمان اختلالات یادگیری با نوروفیدبک

به گفته متخصصین بهداشت جهانی ، روان شناسان هر اختلالی که در آن موفقیت تحصیلی فرد با توجه به سن و وضعیت هوشی فرد یا با توجه به آزمون ها و معیار های خواندن و نوشتن را دچار مشکل نماید اختلال یادگیری نام دارد . اختلال یادگیری مربوط به کسانی است که در درس ها و زندگی تحصیلی خود شکست های فراوانی متحمل می شوند حال آنکه این کودکان در دسته کودکان استثنایی نیز قرار نمی گیرند و دارای هوش مناسب و متعادلی نیز هستند .

درمان اختلالات یادگیری
درمان اختلالات یادگیری

نقش ضریب هوشی در اختلال یادگیری کودکان

مشاهدات نشان می دهد که کودکان مبتلا به اختلال یادگیری با وجود داشتن ضریب هوش عادی و عدم داشتن هرگونه نقص حسی در یادگیری دچار مشکل هستند . کلیه دسته های طبقه بندی شده اختلالات یادگیری طبق نظر سازمان بهداشت جهانی شامل مواردی از قبیل نقص و عدم توانایی در شناخت مناسب واژه ها ، خواندن کند و نادرست کلمه و جمله ، مشکل در درک ریاضی و موارد محاسباتی مثل جدول ضرب و نیز مشکلاتی در خواندن نوشتن و درس هایی مانند املاء و انشاء و یادگیری و نوشتن لغات و جملات می شود.

تاثیر ضریب هوشی در اختلات یادگیری

در درمان اختلال یادگیری روش نوروفیدبک تحول بزرگی به وجود آورده است به طوری که در درمان اختلال یادگیری روش نوروفیدبک به تنهایی کافی بوده و نیزی به استفاده از هیچ گونه دارو و یا مکمل و یا هر گونه روش بهبود دیگری در کنار آن وجود ندارد . در روش نوروفیدبک معمولا کودک مبتلا به اختلال یادگیری بایستی یک دوره در مانی را کامل کرده و پس از کامل کردن این دوره درمانی شخص تا حد مناسبی بهبود خواهد یافت . تاثیر روش نوروفیدبک و بیوفیدبک در درمان کودکان و افراد مبتلا به اختلال یادگیری در بسیاری از پژوهش های نوین در حوزه تخصصی پزشکی، روانپزشکی و روانشناسی اثبات شده است .

علل اختلات یادگیری در کودکان

ماهیت اختلال یادگیری در کودکان

طبق نظر متخصصین علوم اعصاب و روان شناسان اختلال یادگیری ماهیتی غیر یکنواخت دارد که این عدم یکنواختی در الگوهای تحصیلی ، قوت و ضعف پردازش اطلاعات خودش را نشان خواهد داد . کودکان دارای مشکلات یادگیری سطوح بالایی از نسبت فعالیتهای امواج آلفا و بتا را از خود نشان میدهند که به پیشرفت فعالیتهای ذهنی صدمه میزند . نوروفیدبک به کاهش نسبت آلفا و تتا کمک کرده و سبب بهبود مهارت های خواندن ، نوشتن و ریاضیات میشود . بررسی بیشتر زوایای روش نوروفیدبک که از روش های درمانی جدید میباشد، میتواند به پیشرفت و به کارگیری موثرتر آن در اختلال یادگیری منجر شود .

انواع اختلالات یادگیری در کودکان

انواع اختلالات یادگیری

انواع مختلف اختلال یادگیری وجود دارد ، این کودکان که از هوش طبیعی برخوردار هستند در خواندن ، نوشتن ، ریاضیات مشکل دارند . همچنین در بسیاری از آن ها اختلالات زبان و گفتار وجود دارد و برای گفتار درمانی باید نزد متخصص ارجاع داده شوند . در صورتی که ختلال آن ها تشخیص داده نشود با مشکلاتی مانند کاهش عزت نفس ، افسردگی و احساس حماقت دست و چنجه نرم می کنند . بنابراین پس از تشخیص اولیه در صورت مشهود بودن عوامل افسردگی باید نسبت به درمان آن ها اقدام شود . متاسفانه این اختلال تا سن 7سالگی خودش را نشان نمی دهد و زمانی که کودک در تکلیف مدرسه دچار اختلال می گردد معلمان ممکن است اولین توصیه ها را به والدین بکنند .

درمان اختلال یادگیری با نرو فیدبک

نقش مغز در شکل گیری اختلال یادگیری

در هر فعالیتی که انجام می دهیم ، مغز ما باید اطلاعاتی را که برای ما ارائه می شود پردازش کند . هنگامی که ما به یک تصویر نگاه می کنیم  مغز ما باید خطوط را به یک تصویر تبدیل کند ، تصویر را تشخیص دهد ، تصویر را به حقایق دیگر ذخیره شده در خاطرات خود مرتبط سازد ، و سپس اطلاعات جدیدی را که از تصویر به دست می آوریم ذخیره کند . مغز ما باید کلمات را تشخیص دهد ، معنای تفسیر و کشف کردن برای ما مهم است . برای بسیاری از ما مغز ما این کار را بدون هیچ مشکلی انجام می دهد ، اما برای یک فرد مبتلا به ناتوانی یادگیری، این فرایند ممکن است کندتر باشد، یا ممکن است زمان زیادی طول بکشد تا مغز که اطلاعاتی را که قبلا ذخیره کرده است پیدا کند

علائم اختلال یادگیری در کودکان

نارساخوانی یک نوع اختلال در یادگیری می باشد

بیشتریف فراوانی در اختلال یادگیری ، یادگیری نارساخوانی است . نارساخوانی باعث می شود فرد دچار مشکل شناخت و پردازش حروف و صداهای مرتبط با آنها شود . فردی با این ناتوانی یادگیری ممکن است با خواندن و نوشتن وظایف مشکل داشته باشد . بعضی از افراد مبتلا به نارساخوانی می توانند کلمات را در یک جمله بیان کنند و یک پاراگراف کامل را بخوانند ، و متن را به خوبی درک کنند ، اما بعد از آن با درک اطلاعاتی که پاراگراف به آنها گفته است، با مشکل مواجه اند .

irpnc.com-درمان اختلال یادگیری در کودک

درمان اختلال یادگیری با نوروفیدبک

طبق مشاهدات بالینی و تخصصی در اختلال ناتوانی یادگیری بعضی از نواحی مغزی بصورت هماهنگ با همدیگر فعالیت نمی کنند و این باعث می شود که بچه ها در برخی از فعالیت های شناختی خود دچار مشکل شوند . تصور کنید زمانی که شما دست خود را برای برداشتن یک شیء حرکت می دهید عملاً چندین ناحیه از مغز بایستی در کمترین زمان ممکن با همدیگر همکاری  داشته باشند این امر برای فعالیت های شناختی نظیر حافظه ، عملکرد اجرایی و توجه و تمرکز نیز مصداق دارد . بچه هایی که مشکل ناتوانی یادگیری دارند عملاً در خواندن ، نوشتن و عملکرد ریاضی دچار اختلال هستند .

عوارض اختلال یادگیری در کودکان
عوارض اختلال یادگیری در کودکان

زمانی که ما متنی را مطالعه می کنیم توسط قشر دیداری که در  لوب پس سری سر ما می باشد کلمات و حروف ادراک می شود . همچنین فرد باید صداهایی که با این نمادها مرتبط هستند را ادراک نماید که این فعالیت با بخش های میانی لوب گیجگاهی که محل قشر شنیداری ما هستند مرتبط می باشد در قدم بعدی فرد نواحی مرتبط با حرکت چشم را با نواحی زبانی در قشر پیشانی مغز هماهنگ کند برای اینکه بتوانیم درمان مناسبی برای این کودکان داشته باشیم بایستی نواحی که دارای ارتباطات کمتر هستند را شناسایی کنیم و در قدم بعد از طریق نوروفیدبک دوکاناله و یا بیشتر سعی کنیم این ارتباطات دچار مشکل در این نواحی را بهنجار کنیم .

درمان اختلال یادگیری در کودک
irpnc.com-درمان اختلال یادگیری در کودک

مرحله 1: نقشه ارتباطی ساختار مغز برای شناسایی مشکل

نقشه ارتباطی یک نوار مغز خاص و منحصر به فرد از مغز کودک شما است که در مرکز ما به دست می آید. این کار بدون درد است و حدود 30 دقیقه طول می کشد . داده های خام در آزمایشگاه پردازش می شود .

نقشه ارتباطی مناطق خاصی از مغز را شناسایی می کند که به طور ضعیف متصل شده اند یا ضعیف شده اند و احتمالا بر توانایی کودک در پردازش اطلاعات تأثیر می گذارد . والدین اغلب می گویند که این اطلاعات تلاش های فرزند خود را به طور قابل توجهی توصیف می کند ..

اختلال یادگیری , درمان اختلال یادیگیری

نقشه ارتباطی مناطق خاصی از مغز را شناسایی می کند که به طور ضعیف متصل شده اند یا ضعیف شده اند و احتمالا بر توانایی کودک در پردازش اطلاعات تأثیر می گذارد. والدین اغلب می گویند که این اطلاعات تلاش های فرزند خود را به طور قابل توجهی توصیف می کند .

مرحله 2: ایجاد سازمان دهی مجدد فعالیت مغز

تکنولوژی نوروفیدبک برای کمک به تحریک تغییرات نورونی در مغز استفاده می شود . مرحله 2 شامل 15 جلسه آموزش معمولا دو یا سه جلسه در هفته ، به موضوعات مرتبط با اتصال مغز مشخص شده از تجزیه و تحلیل نقشه اتصال می پردازد . ما از والدین در طول دوره آموزشی درخواست می کنیم تا هرگونه تغییر در خواندن ، ریاضی ، نوشتن ، درک مطلب ، رفتار و تغییرات خلقی را دنبال کند .

ارزیابی اختلال یادگیری در کودک

مرحله 3: دوباره ارزیابی تغییرات مثبت یا منفی

پس از 20 جلسه نوروفیدبک ما یک نقشه ارتباطی دوم را می بینیم تا ببینیم تغییرات فیزیکی رخ داده است و خلاصه بازخورد پدر و مادر را بررسی می کنیم. ما مناطق را شناسایی می کنیم که ممکن است نیاز به آموزش مجدد و بیشتری داشته باشند که در صورت نیاز جلسات درمانی ادامه می یابند .

دکتر محمدکاظم بخشنده فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *