بازی با کودکان اوتیسم

چگونه با کودکان دارای اوتیسم بازی کنیم؟

یک کودک اوتیسم چگونه بازی می کند؟

برای یک کودک دارای اوتیسم بازی کردن آسان نیست. شخص متوجه می شود که او به روش متفاوت از آنچه انتظار می رود بازی می کند؛ چون او روشی را که مناسب خودش است برمی گزیند. این تفاوت ها بستگی به روش برقراری ارتباط وی با دیگران و دنیای پیرامونش دارد.
1 – کودک دارای اوتیسم با اسباب بازی ها بازی نمی کند، بیشتر به جویدن آن ها علاقه دارد.

2 – بازی هایش غیرمعمول است و متناسب سن او نیست.

3 – به روش خاصی بازی می کند. برخی از بازی ها، مثل پازل را به درستی انجام می دهد، اما نمی تواند یک نقش را ایفا کند، همان روش صحیح را در بازی های دیگر تعمیم دهد و در بازی صرفا یک نقش را ایفا کند.

4 – می تواند با یک روش کاملا مشخص بازی کند. می تواند هدفی را مشخص کند و بازی کند تا به آن برسد.
او می تواند از وسایلی مثل قلم و کاغذ برای نقاشی کردن استفاده کند. کودکان با مهارت های ارتباطی محدود بایستی بتوانند در این فعالیت ها شرکت کنند.

5 – می تواند بازی های قاعده دار را انجام دهد. می تواند نقشی ایفا کند و با دیگران با روش های محدود بازی کند. کودکان با مهارت ارتباطی محدود دوست دارند که همان بازی را بارها و بارها تکرار کنند.

6 – می تواند بازی های نمادین و خیالی را انجام دهد. بازی نمادین به معنی وانمود کردن کاری، مثل
نوشیدن از یک فنجان خالی است. تمام کودکان اوتیسمی غیر از آن هایی که اصلا نمی کنند، قادر به بازی های سمبولیک و خیالی، اما به روش های متفاوت هستند.

بازی های مورد علاقه کودکان اوتیسم

چگونه با یک کودک دارای اوتیسم بازی کنیم؟

روانشناسان و پزشکان متخصص مغز و اعصاب کودکان بر این نظر هستند که بازی با کودک دارای اوتیسم باید طبق مراحل زیر باشد:

1 – با علایق کودک همراه شویم. به روشی که کودک بازی می کند، توجه کنیم و با او همراه شویم.

2 – کلمات و کارهای کودک را توضیح دهیم. هر کاری که کودک انجام می دهد، بیانش کنیم، زیرا این یک راه ایجاد ارتباط در هنگام بازی است.

3 – از کودک تقلید کنیم. تقلید از کارهای کودک، به تعامل وی با ما کمک می کند؛ او را تشویق می کند تا از ما تقلید کند. هدف این است که از یک بازی ساده، به تعامل و کار گروهی برسیم. باید برای رسیدن به هدف پافشاری کنیم؛ زیرا کودک در ابتدا فعالانه بازی نمی کند.

بازی با کودکان اوتیسم

چگونه با یک کودک دارای اوتیسم بازی کنیم؟

به دنیای کودک وارد شویم. وارد بازی کودک شویم و در بازی کردن با او سماجت کنیم، حتی اگر درابتدا قبول نکند.

این موجب تشکیل یک عادت در کودک می شود و می تواند مراحل بازی را پیش بینی کند. در ضمن بازی، بشماریم. برای تعمیم آموخته های کودک، باید 1 ،2 ،3 برایش دست بزنیم و یا قبل از شروع هر مرحله بازی با روش افراد دیگر بازی را ادامه داد.

بازی های کودکان اوتیسم

به کودک فرصتی دهیم تا نقشی ایفا کند. زمان مشخصی در نظر بگیریم تا کودک نقش خود را ایفا کند، به این صورت که مراقب، بازی را ادامه ندهد و متوقف کند تا این فرصت برای کودک پیش بیاید که شروع کننده بازی در آن زمان باشد، با این طریق کودک را در بازی شرکت داده ایم.

در ابتدای بازی، به کودک برای ایفای نقش اشاره کنیم. کودک خود به خود در بازی شرکت، و نقشی ایفا نمی کند. مراقب با دادن علایم واضح به او کمک کند. این علایم شامل اشارات بدنی، مثال های کلامی و بدنی و دستورات کلامی می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *