عوامل ایجاد میگرن در کودکان

چه عواملی می توانند سبب ایجاد میگرن در کودکان شوند؟

تغذیه

نخوردن غذا، مصرف غذاها و تنقلات قنددار به جای خوردن غذاهای مناسب می تواند قند خون را کاهش داده و این مورد به حمله میگرن کمک می کند. توصیه می شود که بیماران میگرنی دست کم هر چهار ساعت غذا بخورند و هرگز در طی 24 ساعت، 12 ساعت بدون غذا نمانند.

بعضی ها بر این باور هستند که غذاهای حاوی یک آمینواسید به نام تیرامین (پنیر کهنه، گوشت فرآوری شده و غیره) می تواند تولید حمله میگرن کند. بعضی دیگر هم معتقدند که واکنش های آلرژیک به غذاهای خاص می تواند منجر به میگرن شود. افزودنی های غذایی هم در برخی از کودکان می تواند منجر به میگرن شود.

مصرف نکردن آب به اندازه کافی می تواند در برخی کودکان منجر به حملات میگرنی شود. برای جلوگیری از کم شدن آب بدن باید به اندازه کافی آب نوشید از نوشیدن زیاد نوشیدنی های کافئین دار و نوشابه ها خودداری کرد.

استرس

میگرن می تواند بعد از قرار گرفتن کودک در یک موقعیت پرتنش روحی و عاطفی ایجاد شود.

تمرینات ورزشی شدید

تمرینات ورزشی منظم از خطر حمله میگرن می کاهند. اما تمرینات ورزشی بیش از اندازه می تواند منجر به حمله میگرن شود.

تغییر در انگاره خواب

دیر خوابیدن و زودتر از حد معمول از خواب بیدار شدن می توان منجر به حمله میگرن شود. حتی خواب خیلی زیاد هم می تواند باعث ایجاد میگرن شود.

مشکلات مربوط به دندان

تغییرات مربوط به جویدن می تواند تولید تنش عضلانی در سر بکند و منجر به میگرن شود. به هم ساییدن دندان ها هنگام خواب می تواند روی عضلات گونه لب کودک تنش ایجاد کرده و زمینه ساز حمله میگرن گردد.

نور روشن

برخی کودکان نسبت به نور روشن حساس هستند. اغلب کسانی که با حمله میگرن روبه رو می شوند، در معرض نور روشن، به شدت ناراحتی شان افزوده می شود.

تغییرات شدید در آب و هوا و درجه حرارت

هوای بسیار گرم، بسیار سرد یا بادهای شدید و نیز تغییر ناگهانی در درجه حرارت، رطوبت و فشارهای جوی همه می توانند در برخی کودکان موجب شکل گیری میگرن شوند.

بو و عطرهای تند

عطرها، ادکلن ها، دود سیگار، اسپری ها داخل بینی و بوی بنزین و نفت، می توانند تولید میگرن کنند.

شناسایی اینکه چه عواملی سبب حمله میگرن می شوند دشوار است و بنابر نظر پزشکان فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان، همه کودکانی که از مشکل میگرن رنج می برند تحت تاثیر عوامل مختلف بیرونی و درونی قرار می گیرند.

دکتر محمدکاظم بخشنده فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *