مرکز نوار مغز کودکان

آیا می دانید نوار مغز چیست؟

در مغز انسان میلیاردها نورون یا سلول عصبی وجود دارد. ارتباط میان نورونهای داخل مغزی با یکدیگر و با بخشهای مختلف بدن از طریق پتانسیلهای الکتریکی سطح سلول عصبی و نیز بوسیله پیامرسانهای شیمیایی انجام می شود. پتانسیل الکتریکی در نورونهای عصبی مغزی موجب ایجاد امواج مختلف مغزی می گردد که بر اساس فرکانس آنها طبقه بندی می شوند. در دستگاه نوار مغز یا الکتروآنسفالوگرام یا EEG امواج مغزی را از طریق پوست سر ثبت و تحلیل می شود.

در دستگاه نوار مغز یا الکتروآنسفالوگرام یا EEG امواج مغزی را از طریق پوست سر ثبت و تحلیل می شود

انواع امواج مغزی را می شناسید؟

1- موج دلتا، آهسته ترین موج در نوار مغزی است. فرکانس موج دلتا از نیم تا 3 هرتز متغیر می باشد. اغلب موج دلتا در خواب عمیق دیده می شود. موجدلتا برای ترمیم بافتهای بدن و ترشح هورمون رشد مفید است.

2- موج تتا، فرکانس موج تتا از 4 تا 7 هرتز می باشد. کارایی موج تتا برای احساس سكون و آرامش، خیال پردازی، مرور خاطرات و برنامه ریزی ذهنی مفید است.

 انجام نوار مغز کودکان هیچ ضرر و اشعه مضری  ندارد

3- موج آلفا، این موج با فرکانس 8 تا 12 هرتز شناخته می شود. در زمان آرامش ذهنی وقتی چشم های خود را می بندید، امواج آلفا در ناحیه پس سری دیده می شود. وقتی امواج آلفا در زمان مناسب شکل بگیرد موجب تفریح و لذت از محیط اطراف، کاهش اضطراب، تعادل هیجانی، تقویت سیستم ایمنی، احساس سرخوشی و افزایش ترشح هورمون سروتونین می شود.

4- موج بتا، این موج با فرکانس 12 تا 20 هرتز دیده می شود. این امواج در محاسبات ریاضی، هماهنگی با محیط، تمرکز، سخن گفتن، بحث کردن و تنظیم حرکات بدن در قشر مغز افزایش پیدا می کند.

موج آلفا، این موج با فرکانس 8 تا 12 هرتز شناخته می شود

برای تشخیص چه اختلالی مراجعه به مرکز نوار مغز کودکان لازم است؟

با توجه به اینکه انجام نوار مغز کودکان هیچ ضرر و اشعه مضری ندارد، توصیه می شود هر کودکی که به مرکز مغز و اعصاب کودکان مراجعه می کند، نوار مغز انجام دهد ولی در بعضی بیماری ها انجام نوار مغز کودکان ضروری است. مهمترین بیماری که برای تشخیص امواج صرعی سوزنی شکل نیازمند تشخیص به وسیله نوار مغز کودکان دارد، تشنج یا بیماری صرع می باشد. بیماری های دیگر مغز و اعصاب کودکان که نوار مغز یک روش تشخیصی مهم در آنها است عبارت است از: سردرد، سرگیجه، میگرن، اختلال هوشیاری، اختلال تمرکز و بیش فعالی، اختلال ارتباطی و اوتیسم، ضربه به سر و هر حالتی که باعث اختلال مغزی شود بکار می رود.

مهمترین بیماری نیازمند تشخیص به وسیله نوار مغز کودکان دارد، تشنج یا بیماری صرع می باشد

نوار مغز سه بعدی چه کاربردی دارد؟

در نوار مغز سه بعدی یا QEEG که مخفف Quantitative Electro Encephalography است و همچنین به نام نقشه برداری مغزی هم نامیده می شود، امواج مغزی در مناطق مختلف مغز ثبت شده و تحلیل دقیق و اندازه گیری تحلیلی روی آنها انجام می شود. روش انجام نوار مغز سه بعدی به این صورت است که يك كلاه بر روی سر بیمار قرار داده شده که الکترودهای این کلاه جهت ثبت امواج مغزی است. امواج مغزی حاصل از فعاليت قشر مغز، در نوزده نقطه سر ثبت می شود. اين امواج، در دو حالت چشم باز و چشم بسته، هر يك به مدت 3 دقيقه ثبت مي گردد.

برای انجام بهتر نوار مغز در مرکز نوار مغز کودکان، کودک باید کم خوابی داشته و خسته باشد

شرایط بیمار قبل از ورود به مرکز نوار مغز کودکان چیست؟

در بسیاری از موارد برای انجام نوار مغز آمادگی خاصی نمی باشد. ولی بهتر است کودک یک روز قبل استحمام نماید تا پوست سر کودک تمیز باشد. همچنین برای انجام بهتر نوار مغز در مرکز نوار مغز کودکان، کودک باید کم خوابی داشته و خسته باشد. در کم خوابی ثبت نوار مغز کودکان با کیفیت بهتری انجام می شود.

دکتر محمدکاظم بخشنده فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *