علت بیش فعالی کودکان چیست

چرا شناخت بیش فعالی کودکان هم است؟

 یکی از مهمترین و شایعترین اختلالات رفتاری کودکان که دغدغه بسیاری از والدین است، بیماری بیش فعالی کودکان یا نقص توجه و تمرکز در کودکان است. میزان شیوع بیش فعالی در گذشته در حدود 4 درصد کودکان دبستانی گزارش می شده است که امروزه به دلایل مختلف بروز آن در کودکان دبستانی بیش از 10 درصد می باشد. آمار نشان می دهد که هم میزان ابتلا به بیش فعالی کودکان افزایش یافته است و هم با پیشرفت علم و تجربه پزشکان فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان تشخیص بموقع این بیماری بسیار سریع تر انجام می شود.

میزان شیوع بیش فعالی در گذشته در حدود 4 درصد کودکان دبستانی گزارش می شده است

بیش فعالی کودکان موجب اثرات منفی گسترده ای در تحصیل مبتلایان است. امروزه می توان گفت مهمترین و شایعترین علت افت تحصیلی کودکان بیماری نقص توجه و بیش فعالی است. وقتی کودک به بیماری بیش فعالی مبتلا باشد، همکلاسی ها دیگر تمایلی به برقراری روابط دوستانه به او ندارند و همین موجب اختلال در ارتباطات کودک و تشدید بیشتر افت تحصیلی بیمار می شود. کودکان بیش فعال کم هوش نیستند و علت افت یادگیری و افت تحصیلی آنان اختلال ذهنی و هوشی نیست و حتی بعضی از آنها بسیار باهوش هستند.

بیش فعالی کودکان موجب اثرات منفی گسترده ای در تحصیل مبتلایان است

علائم بیش فعالی کودکان را چگونه می توان تشخیص داد؟

علائم بیش فعالی کودکان در پسران و دختران یکسان و یک شکل اتفاق نمی افتد. بیش فعالی در پسرها به صورت پرتحرکی، فعالیت بیش از حد، ناآرامی و بی قراری ظاهر می شود. حال آنکه علائم بیش فعالی کودکان در دختران متفاوت بوده و به شکل اختلال تمرکز، بی دقتی و نقص در توجه می باشد. همچنین تظاهرات اصلی بیماری بیش فعالی در کودکی و بزرگسالی با یکدیگر متفاوت است. کودکان بیش فعال اغلب بی قرار و پرتحرک هستند در حالی که علائم بیش فعالی در بزرگسالانی بیشتر به صورت نقص در توجه و تمرکز و اختلال حواس می باشد.

بیش فعالی کودکان در دختران متفاوت بوده و به شکل اختلال تمرکز، بی دقتی و نقص در توجه می باشد

اثر وراثت و ژنتیک به عنوان علت بیش فعالی کودکان چیست؟

وقتی درباره علت بیش فعالی کودکان صحبت می کنیم به دلایل گوناگون و متعددی می رسیم که زمینه ساز ابتلا به این بیماری در کودکان است. بررسی های متعدد نشان می دهد که مهمترین علت بیش فعالی کودکان عوامل ژنتیک و ارثی است. دیده شده است که اگر یکی از والدین یا هر دو در گذشته خود به بیماری بیش فعالی مبتلا بوده باشند احتمال بروز بیش فعالی کودکان در فرزندان آنها بیشتر است. تحقیقات زیادی برای یافتن ژن عامل بیماری بیش فعالی انجام شده است. اگر زمینه ژنتیک در کودک وجود داشته باشد، منطقه ای در مغز به نام ناحیه فرونتال که در جلوی سر قرار دارد دچار اختلال عملکرد می شود. همچنین در این اختلال ژنتیک هورومون ها یا پیامرسان های عصبی به نام دوپامین نیز از نورونهای مغزی بیش از حد ترشح می شود.

منطقه ای در مغز کودک بیش فعال به نام ناحیه فرونتال که در جلوی سر قرار دارد دچار اختلال عملکرد می شود

 نقش محیط در علت بیش فعالی کودکان چیست؟ 

 یکی از مواردی که اثر ثابت شده ای در بروز بیش فعالی کودکان دارد، مصرف سیگار در مادر باردار است. همچنین تولد با وزن بسیار کم، آسیب های مغز حین تولد و تولد پیش از موعد نیز با بیماری بیش فعالی کودکان ارتباط دارد. امروزه کودکان ار انواع وسایل دیجیتال مانند تلویزیون، تبلت، موبایل و انواع بازی های دیجیتال استفاده می کنند که تحقیقات متعدد ثابت کرده است که استفاده بیش از حد کودکان از این لوازم عامل مهمی برای ابتلا به بیماری اختلال توجه و تمرکز یا بیش فعالی کودکان است.

 استفاده بیش از حد از تلویزیون عامل مهمی برای ابتلا به بیماری اختلال توجه و تمرکز یا بیش فعالی کودکان است

آیا تغذیه نامناسب علت بیش فعالی کودکان است؟

بررسی ها نشان می دهد مصرف بیش از حد شکر در رژیم غذایی، مصرف غذاهایی که حاوی رنگ های خوراکی هستند، غذاهایی مانند نوشابه، چیپس، انواع فست فودها که حاوی نگهدارنده و شیرین کننده های مصنوعی هستند، موجب بروز بیش فعالی کودکان می شوند.

دکتر محمدکاظم بخشنده فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *