رژیم غذایی کودکان اوتیسم

رژیم غذایی مناسب برای کودکان دارای اوتیسم

رژیم غذایی سالم برای کودکان دارای اوتیسم

اغلب والدین از این جریان گله مند هستند که فرزندشان تنها سیب زمین سرخ کرده، پیتزا، چیپش، ناگت و مواردی از این دست می خورد. اگر فرزندتان تنها غذاهای حاضری بیرون را دوست دارد، آژیر خطر را باید به صدا درآورد. چنین رژیم غذایی اصلا سالم نیست. هر گونه ماده غذایی وقتی به شکل پی در پی و پشت سر هم مصرف شود ایجاد مشکل می کند و این رژیم غذایی را نمی توان سالم نامید. یک راه خوب برای سالم سازی رژیم غذایی کودک شما کاهش مصرف تنقلات و غذاهای حاضری است. حذف قندهای تصفیه شده و غذاهای فرآوری شده می تواند به بهبود کلی فرزندتان کمک کند. چه کودک شما اوتیسم داشته باشد و یا دارای رشد عادی باشد، در هر حال باید از برنامه غذایی سالم استفاده کنید. اگر فرزندتان اوتیسم دارد، خوردن غذای سالم اهمیت بیشتری می یابد زیرا که سیستم ایمنی و گوارشی وی برای انجام وظایف و عملکردهای خود نیازمند یاری شماست.

تغذیه سالم کودکان اوتیسم

حذف قندهای تصفیه شده و غذاهای فرآوری شده

حذف این گروه از مواد غذایی باعث می شود تا عملکردهای بیمار دارای اوتیسم به شکل غیرقابل باوری تغییر کنند. از غذاها و یا مواد اضافه شده زیر خودداری کنید:
آب نبات و غذاهای پخته شده تجاری
نوشابه ها و آبمیوه های دارای قند بالا
نیترات ها
ام اس جی
رنگ های مصنوعی
شیرین کننده های مصنوعی
کنسانتره ها

غذاهای مضر برای کودکان اوتیسم


در کل، مواد غذایی ارگانیک مانند میوه و سبزیجات تازه که حاوی قند نبوده و فرآوری هم نشده اند برای این گروه از افراد بسیار مناسب هستند. شاید برای کسب اطلاعاتی در مورد مواد غذایی که به فرزندتان می دهید، خواندن برچسب غذاها الزامی باشد. رمزگشایی از برچسب های مواد غذایی می تواند امری دشوار باشد. به طور کلی، هر چند لیست طولانی تر باشد، احتمال برخورد با عنصری که نمی خواهید وارد سیستم گوارشی فرزندتان شود، بیشتر می شود. اگر ماده موجود در محصول را نمی توانید درست تلفظ کنید شاید عجیب و غریب تر و ناآشناتر از آن باشد که بخواهید آن را به فرزندتان بدهید.

غذای طبیعی و سالم برای کودکان اوتیسم


غذاهای طبیعی مناسب ترین غذاها برای فرزند شما است. لازم نیست که برنامه غذایی فرزندتان بسیار متنوع باشد زیرا این شیوه بیشتر در بین عامه مردم شایع است و به باور این گروه افراد رژیم غذایی مناسب رژیمی است که هر چیزی به میزان متعادل در آن یافت شود؛ اما در اغلب فرهنگ های دنیا غذاهای خاصی به طور مکرر مصرف می شوند بدون اینکه اثر منفی بسیار مشخصی از مصرف آن عارض شود. مثلا در شمال ایران، برنج و فرآورده های آن غذای اصلی مردم را تشکیل می دهد و مصرف آن مشکلی هم برای مصرف کنندگان ایجاد نکرده است.
برخی از حساسیت های غذایی رایج برای افراد دارای اوتیسم شامل موارد زیر است:
گندم، گندم دارای سبوس جو دوسر، جو و ذرت
مرغ و تخم مرغ
بادام زمینی
شیر گاو، ماست، بستنی، پنیر و شکلات
قند تصفیه شده، آسپارتاموساکارین و کافئین
مواد افزودنی شیمیایی مانند دی اکسید سولفور و ام اس جی
مرکبات و سبزی تاجریزی مانند گوجه فرنگی، بادمجان و سیب زمینی
مخمر و الکل

تغذیه کودکان دارای اوتیسم

گندم و فرآورده های لبنی مخصوص

حذف گندم و لبنیات از رژیم غذایی یکی از نخستین گام هایی است که باید پس از تشخیص اوتیسم برای کودک انجام شود. به طور معمول، پزشکان فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان، برنامه غذایی فاقد گلوتین (گندم، جو، چاودار و برخی حبوبات دیگر) و بدون کیسین (شیر و محصولات برگرفته از شیر) برای افراد دارای اوتیسم تجویز می کنند. نظریه مطرح در مورد کارایی این رژیم معتقد است که گلوتین و کیسین مسئول تجزیه ناقص پپتیدهای غذایی هستند. بخشی از تئوری مخدر اوتیسم توجیه دیگر این است که اختلال در نظم سیستم ایمنی بدن باعث ارائه پاسخ ایمنی غیرطبیعی می شود و بدن با حمله به خود در برابر این مواد از خود واکنش نشان می دهد.پس از حذف گلوتین و کیسین از برنامه غذایی، در برخی از افراد دارای اوتیسم علائم خفیفی مبنی بر وجود تغییر مشاهده می شود و در برخی از افراد هم شرایطی بهتری در دفع بیمار مشاهده می گردد.

حذف غلات و لبنیات از غذای کودکان اوتیسم


شروع رژیم غذایی بدون گلوتین و کیسین می تواند دشوار باشد. تصمیم گیری درباره استفاده از چنین برنامه ای نیز می تواند سخت باشد. شناسایی محصولات حاوی گلوتین و کیسین نیز می تواند مشکل باشد؛ اما پس از اینکه بهآن عادت کردید، مانند هر رژیم غذایی دیگر حفظ آن دیگر دشوار نخواهد بود. فقط باید به یاد داشته باشیدد که اگر رژیم غذایی را امتحان کنید و دشواری های آن را بپذیرید، در انتها به فردی دارای اوتیسم با شادی بیشتر، سالم تر و عملکردی بالاتر دست خواهید یافت. به نظر می آید زندگی با چنین فردی در مقایسه با زندگی با کودکی با عملکردهای سطح پایین بهتر باشد.

دکتر محمدکاظم بخشنده فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *