دندان قروچه کودکان

تعریف و بررسی علل اصلی دندان قروچه کودکان

عادت غیر قابل کنترل سائیدن دندانها به یکدیگر که غالبا هنگام خواب رخ می دهد ، دندان قروچه یا بروکسیزم نام دارد . دندان قروچه کودکان تا اکنون دلیل مشخص و شناخته‌شده‌ای نداشته است ، تحقیقات بالینی انجام‌شده در طی چندین سال علت‌های احتمالی دندان قروچه را نمایان کرده است که بعضی از این علت‌ها به صورت فیزیکی و بعضی دیگر روحی و روانی بوده است .

سائیدن دندانها به یکدیگر که غالبا هنگام خواب رخ می دهد، دندان قروچه نام دارد

علل فیزیکی دندان قروچه کودکان چه هستند؟

از جمله علل فیزیکی دندان قروچه :

دردهایی که در اثر بیماری‌هایی مثل عفونت گوش ، درد قبل از دندان‌درآوردن می توانند شروع کننده دندان قروچه در کودک شوند . کودکان امکان دارد برای کم کردن درد بدنی خود ، دندان قروچه را شروع کنند که این کار همانند ماساژ دادن یک عضله‌ی دردناک برایشان تداعی خواهد شد .

بی‌نظمی ردیفی دندان‌ها در فک بالا یا پایین که همین عدم تقارن می تواند آغازگر دندان قروچه در کودک باشد .

مشکلات بهداشت فردی که می‌توانند به دلیل کاهش میزان آب بدن و کمبودهای غذایی یا به طور مثال آلرژی‌ به غذا و مواد خوراکی باشند که عدم رسیدگی به این موارد می تواند بهداشت فردی فرد را مختل کرده و یکی از عوامل مهم در شکل گیری دندان قروچه در کودکان گردد .

دردهایی که در اثر بیماری‌هایی مثل عفونت گوش ، درد قبل از دندان‌درآوردن می توانند شروع کننده دندان قروچه در کودک شوند

علل روان‌شناختی

طبق مشاهدات و تحقیقات بالینی علل اصلی روان‌شناختی دندان قروچه در کودکان استرس و اضطراب می‌باشند . در کودکان امکان دارد که این دسته از استرسها معمولاً فشارهای عصبی و خشم سرکوب شده در اثر فشار روانی بیرونی از اطرافیان و خانواده ایجاد شود . حتی دیده شده جروبحث با والدین ، خواهر ، برادر یا حتی همسایه ها می‌تواند برای کودک استرس‌زا باشد که باعث ایجاد دندان‌ قروچه گردد .

روش تشخیص دندان قروچه در کودک

تشخیص دندان قروچه در کودک امکان دارد اندکی سخت و دشوار باشد ، برای این کار پیشنهاد میکنیم که پس از اینکه خواب کودک سنگین شد بررسی کنید که آیا صداهای ناشی از دندان قروچه را می شنوید یا خیر ؟ . اگر کودک شما به هنگام جویدن آدامس ، صحبت کردن ، غذا خوردن احساس درد زیادی روی ناحیه فک خود کرده می تواند از نشانه های اولیه در دندان قروچه کودکان باشد.

تشخیص دندان قروچه در کودک امکان دارد اندکی سخت و دشوار باشد ، برای این کار پیشنهاد میکنیم که پس از اینکه خواب کودک سنگین شد بررسی کنید که آیا صداهای ناشی از دندان قروچه را می شنوید یا خیر ؟

عوارض دندان قروچه

* صدای نابهنجار و آزار دهنده دندان قروچه به هنگام شب

* سردردهای شدید صبحگاهی مخصوصا در ناحیه گیجگاهی

* درد شدید و غیرقابل تحمل عضلات فک بالا و پایین

* مشاهده دندان شکسته ، سائیده شده یا ترک‌خورده

* آسیب جدی به دندانه ها مینای دندان

*  لق شدن دندان بدون سابقه آسیب دیدگی بیرونی

* تغییر شکل پیدا کردن ساختار زبان

متخصصین دندان‌پزشکی موقعیت و شرایط فک بالا و پایین را با کمک ارتودنسی اصلاح مجدد خواهند کرد

تأثیرگذاری دندان قروچه بر کمیت و کیفیت خواب کودک

دندان قروچه می‌تواند کمیت و کیفیت خواب کودک را مختل کند و موجب بیدار شدن مکرر او در طول شب شود که در ادامه اختلالات خواب را برای او به همراه خواهد داشت . صداهای ناشی از دندان قروچه در برخی موارد آنقدر بالا و زیاد هست باعث بیدار شدن کودک می شوند . دندان ‌قروچه‌ی کودک همچنین توانایی آن را دارد که باعث سردردهای تکراری و دائمی یا درد در فک و صورت کودک شده و بر یزان خواب شبانه یا روزانه‌ی او تأثیر منفی بگذارد .

درمان دندان قروچه

دندان ‌قروچه در کودکان بنا به تجربیات بالینی متخصصین عارضه‌ی مهمی به شمار نمی رود و نیاز خاصی به درمان نخواهد بود ، زیرا این اختلال طول و دوره نمایان شدن و از بین رفتن دارد ( چرا که تا قبل از درآوردن دندان‌های دائمی ، دندان قروچه در بیشتر کودکان کمتر خواهد شد ) .

اما اگر احساس می‌کنید که فرزند شما به دندان قروچه شدید و آزار دهنده ای مبتلا شده است ، می‌توانید برای درمان با پزشک فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان در ارتباط باشید تا روشهای درمانی را به شما آموزش بدهد .

 اگر احساس می‌کنید که فرزند شما به دندان قروچه شدید و آزار دهنده ای مبتلا شده است ، می‌توانید برای درمان با پزشک فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان در ارتباط باشید

تراز کردن فک بالا و پایین

در برخی از کودکان که مشکلات ساختاری فک دارند ، متخصصین دندان‌پزشکی موقعیت و شرایط فک بالا و پایین را با کمک ارتودنسی اصلاح مجدد خواهند کرد . در مواردی خاص اگر چنانچه موقعیت فک کودک شما از نظر ساختاری و جسمانی نامناسب باشد ممکن است درمان دندان قروچه ، حتی به عمل جراحی نیز کشیده شود .

روکش و پل دندانی

در موارد حاد و بسیار شدید این امکان وجود دارد که دندان‌پزشک شما از ابزاری مثل پل یا روکش دندان استفاده کند تا بالا و پایین بودن دندانها را با این روش اصلاح و ترمیم کند .

وسایل محافظتی دهان به صورت گارد دندان

وسایل محافظتی که به آن‌ گاردهای شبانه نیز گفته می‌شود که برای محافظت از دندانها هنگام خواب استفاده می شوند ، این گارد می‌تواند دندان‌های کودک را در برابر فشارهای دندان‌ قروچه محافظت کند و سرعت سائیده شدن دندانها را کمتر کند .

درمان استرس بوجود آورنده دندان قروچه

می‌توان به راحتی با مراقبت‌های به موقع و مخصوصی که می توانید از متخصص مغز و اعصاب کودکان دریافت کرده و از دندان قروچه کودکان که در اثر استرس بوجود می آیند جلوگیری کنید . هرچقدر میزان اضطراب و استرس زاهای اطراف کودک بیشتر باشد ، میزان بهبودی دندان قروچه در او کمتر خواهد شد ، پس قبل از اینکه درمان را شروع کند ، لازم است به صورت جزئی بر روی شرایط استرس زای کودک تمرکز کنید و آنها را شناسایی کرده و درصدد کمتر کردن آنها باشید .دکتر محمدکاظم بخشنده فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *