درمان جدید بیش فعالی

درمان دارویی بیش فعالی چیست؟

بیماری بیش فعالی یا ADHD یکی از شایعترین اختلالات رفتاری کودکان می باشد که عدم درمان آن موجب مشکلات خانوادگی، افت تحصیلی، مشکلات ارتباطی با همسالان و عقب ماندگی تحصیلی می شود. با توجه به عوارض بیش فعالی در آینده و سرنوشت زندگی کودکان، درمان بیش فعالی لازم و ضروری است. اولین و مهمترین بخش در درمان بیش فعالی استفاده از داروهای محرک سیستم دوپامینی مغزی است. در رأس داروهای محرک مغزی داروی ریتالین قرار دارد که بعد از سالها مصرف آن برای کنترل علائم بیش فعالی به اثبات رسیده است.

مصرف داروی ریتالین به تنهایی موجب بروز عوارض دارویی است

مکانیسم اثر ریتالین از طریق اثر بر روی بازجذب پیامرسان عصبی دوپامین در قشر مغز و سیستم تالاموس مغز بوده، از این طریق میزان غلظت دوپامین را افزایش می دهد. بررسی ها نشان می دهد که بیش از 70 درصد کودکان مبتلا به بیش فعالی با مصرف داروی ریتالین بهبود یافته اند. اگرچه مصرف داروی ریتالین به تنهایی موجب نیاز طولانی تر و در نهایت امکان بروز عوارض دارویی بیشتر وجود دارد.

بیماری بیش فعالی یا ADHD یکی از شایعترین اختلالات رفتاری کودکان می باش

آیا مصرف ریتالین عوارضی هم دارد؟

ریتالین هم یک داروی شیمیایی است و می تواند انواع عوارض را داشته باشد. از جمله عوارض احتمالی ریتالین، کاهش وزن به علت از دست دادن اشتها، تشنج و سردرد، پرش عضلات و لرزش دست، ضربان قلب و تنفس نامنظم و اختلالات پارانوئیدی مانند توهم و هذیان را می توان ذکر کرد. همچنین مواردی از تشنج و سردرد متعاقب مصرف ریتالین گزارش شده است.

البته تجویز ریتالین اگر توسط پزشک مغز و اعصاب کودکان و با دوز مناسب انجام شود و برای ارزیابی دقیق تر نوار مغز اطفال قبل از شروع دارو انجام شود و توصیه های پزشک رعایت شود جای نگرانی نیست. با توجه به اینکه مصرف هر دارویی می تواند عوارضی به همراه داشته باشد، از روشهای کمکی برای کاهش نیاز مغز کودک به داروهای محرک مغزی مانند ریتالین یا آتوموکستین می توان بهره برد.

آیا درمان جدید بیش فعالی را می شناسید؟

امروزه برای درمان عصبی رفتاری کودکان بيش فعال مبتلا به کمبود توجه و تمرکز از نوروفیدبک استفاده می شود. از سالهای گذشته بارها شنیده شده است که اولین و پرکاربردترین اختلالی که با درمان نوروفیدبک صورت می گیرد، اختلال بیش فعالی است. اما اخیراً مراکز علمی و پژوهشی درمان نوروفیدبک برای بیماری بی فعالی را تأیید نموده اند. در اثر تحقیقاتی که درباره روش درمانی نوروفیدبک در درمان کودکان مبتلا به بیش فعالی و کمبود توجه انجام شده در بیشتر موارد بهبودی حاصل شده و اثرات آن در اغلب موارد طولانی مدت می باشد. همچنین از فواید این روش می توان به درگیر بودن کودک در روند درمان اشاره كرد.

نوروفیدبک بعنوان درمان جدید بیش فعالی چگونه اثرمی کند؟

اساس نوروفیدبک بعنوان درمان جدید بیماری بیش فعالی مبتنی بر تنظیم امواج مغزی است. در نوار مغز سه بعدی یا نقشه مغزی بیماران مبتلا به بیش فعالی یا اختلال نقص اوجه و تمرکز افزایش امواج کندتر دلتا در نواحی خاصی از مغز مشاهده شده است. با نوروفیدبک می توان تجمع امواج کند دلتا و تتا را کاهش داده و همزمان عملکرد امواج مغزی با فرکانس بالاتر مانند امواج بتا را در ناحیه فرونتال افزایش داد.

بررسی ها نشان می دهد این درمان جدید بیماری بیش فعالی نقش بسیار اثرگذاری در بهبود نقص توجه و تمرکز کودکان مبتلا داشته است. از جمله موارد مفید نوروفیدبک عبارت است از:

به دست آوردن تمرکز و دقت در انجام کارهای روزمره مانند انجام تکالیف و یادگیری درس در کلاس

تغییر در خلق و خوی کودک بعد از درمان که در این مواقع کودک رفتارهایى مانند پرخاشگری و لجبازی را دیگر ندارد

نوروفیدبک نقش بسیار اثرگذاری در بهبود نقص توجه و تمرکز کودکان مبتلا داشته است

مشکلات در روابط كودك با اطرافیان و همسالان كاهش مى يابد و در نتیجه روحیه اعتماد به نفس بالایی پیدا می کند

با روش نوروفیدبک تمركز مى تواند افزايش يابد و حافظه کودک تقویت می شود

کودک بعد از درمان نظم پیدا کرده و به راحتی کارهای خود را انجام می دهد

دکتر محمدکاظم بخشنده فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *