درمان بیش فعالی با نوروفیدبک

آیا بیش فعالی را می شناسید؟

بیـش فعالـی و نقـص توجـه یکـی از شـایع تریـن اختـلال هـای رفتـاری دوران کودکـی مـی باشـد. بیماری بیش فعالی کودکان که در پسران شایع تر از دختران است و بیش از ده درصد کودکان دچار این بیماری می شوند. ویژگی های اولیه بیش فعالی قبل از ورود به مدرسه شروع می شود. علائم اصلی این بیماری با بی توجهی و عدم تمرکز، پرخاشگری، خستگی ناپذیری و ناآرامی کودک مشخص می شود.

درمان پرخاشگری کودکان

علایم بیش فعالی مانند پرتحرکی و پرخاشگری می تواند در زندگی روزمره کودک، روابط اجتماعی کودک با هم سن و سالان و همچنین در تحصیل او مشکلات عمده ای ایجاد نماید. در بسیاری از موارد کودک مبتلا به بیش فعالی از مدرسه اخراج می شود. گزارشات متعددی وجود دارد که کودک مبتلا به بیش فعالی کودکان در آینده احتمال بیشتری برای رانندگی خطرناک، سیگار کشیدن، ارتکاب بزهکاری اجتماعی و سوءمصرف مواد دارد.

درمان بیش فعالی چگونه است؟

امروزه برای درمان بیش فعالی در کودکان راهکارهای مختلفی اعم از روش های درمان دارویی بیش فعالی و شیوه های غیر دارویی در اختیار و در دسترس والدین قرار دارد. درمان دارویی برای کاهش علایم بیماری بیش فعالی بسیار مؤثر می باشد اگرچه اثر این داروها مانند اثر آنتی بیوتیک ها در کنترل سریع یک عفونت نیست و بسیار آرام تر و به تدریج علایم بیماری را کاهش می دهد. گاه بیمار علاوه بر بیش فعالی به افسردگی و اضطراب هم مبتلا است که در این مواقع لازم است همزمان از داروهای ضد اضطراب و ضد افسردگی هم استفاده نمود.

متیل فنیدیت با نام تجاری ریتالین رایج ترین دارو برای کودکان مبتلا به اختلال بیش فعالی و نقص توجه است که به شکل قرص در بازار دارویی موجود است. ریتالین با اثر بر قشر مغز و تالاموس از بازجذب مجدد یک ماده شیمیایی به نام دوپامین در سلول های عصبی جلوگیری می کند. دوپامین یکی از مواد شیمیایی است که در انتقال عصبی نقش دارد.

ریتالین رایج ترین دارو برای کودکان مبتلا به اختلال بیش فعالی و نقص توجه است

نوروفیدبک چیست؟

مغز انسان دارای پیچیدگی های بسیاری می باشد و دائم در حال فعالیت فیزیولوژی می باشد. مشاهده این تغییرات با چشم امکان پذیر نمی باشد. امواج مغزی دائما در حال تبادل اطلاعات می باشند بدون اینکه شما از آن خبر داشته باشید. طبق تحقیقات بالینی دانشمندان علوم اعصاب و مغزشناسی، امواج مغزی نمایانگر میزان سلامت مغز انسان است عده ای از این دانشمندان معتقدند که برخی اختلالات مغزی و رفتاری ایجاد شده برای فرد حاصل اختلال در ساختار بخشهای مختلف مغز می باشد.

لذا مغز انسان که سیستمی پیچیده است بیش از سایر اعضاء دیگر نیاز به تنظیم و تعمیرشدن می باشد تا نواقص بوجودآمده برطرف شوند. لازم به ذکر است که خود مغز به تنهایی قادر است تا خودش را تنظیم کند ولی به شرط آنکه به موقعیت و وضعیتی که در آن قرار دارد آگاهی داشته باشد. به طور کلی چهار موج اصلی در مغز انسان وجود دارد که ناهماهنگی بین هرکدام از آنها می تواند شروع کننده اختلال روانی در فرد باشد. امواجی با نامهای آلفا، بتا، تتا و دلتا که بر اساس فرکانس طبقه بندی می شوند.

امواج مغزی نمایانگر میزان سلامت مغز انسان است

آیا نوروفیدبک در درمان بیش فعالی مفید است؟


اختلال بیش‌ فعالی به عنوان شایع ترین اختلال رفتاری عصبی است که چگونگی مدیریت و درمان آن برای والدین و نیز متخصصان مغز و اعصاب کودکان چالش‌انگیز بوده است. در سال‌های اخیر دستگاه نوروفیدبک یکی از رویکردهای به‌ کار رفته در درمان اختلال بیش‌ فعالی است که موثر بودن آن در حوزه‌ نارسایی‌های تحولی به‌ ویژه اختلال نارسایی توجه و تمرکز و بیش‌ فعالی مجادله‌هایی را به‌ وجود آورده است.

امروزه برای درمان عصبی رفتاری کودکان بيش فعال مبتلا به کمبود توجه و تمرکز از نوروفیدبک استفاده می شود و اولین و پرکاربردترین اختلالی که با درمان نوروفیدبک صورت می گیرد، اختلال بیش فعالی است. در اثر تحقیقاتی که درباره روش درمانی نوروفیدبک در درمان کودکان مبتلا به بیش فعالی و کمبود توجه انجام شده در بیشتر موارد بهبودی حاصل شده و اثرات آن در اغلب موارد طولانی مدت می باشد. همچنین از فواید این روش می توان به درگیر بودن کودک در روند درمان اشاره كرد.

پرکاربردترین اختلالی که با درمان نوروفیدبک صورت می گیرد، اختلال بیش فعالی است

نوروفیدبک چه تغییراتی در رفتار کودک بیش فعال ایجاد می کند؟

1. به دست آوردن تمرکز و دقت در انجام کارهای روزمره مانند انجام تکالیف و یادگیری درس در کلاس
2. تغییر در خلق و خوی کودک بعد از درمان که در این مواقع کودک رفتارهایى مانند پرخاشگری و لجبازی را دیگر ندارد.
3. مشکلات در روابط كودك با اطرافیان و همسالان كاهش مى يابد و در نتیجه روحیه اعتماد به نفس بالایی پیدا می کند.
4. با روش نوروفیدبک تمركز مى تواند افزايش يابد و حافظه کودک تقویت می شود.
5. کودک بعد از درمان نظم پیدا کرده و به راحتی کارهای خود را انجام می دهد.


دکتر محمدکاظم بخشنده فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *