روش های درمان اوتیسم در کودکان

شیوه های درمان اوتیسم

درمان اوتیسم در کودکان با توجه به پیشرفت های گسترده در زمینه درمان اوتیسم اما هنوز روش درمانی مناسبی که توانمندی آن را داشته باشد تا بر این بیماری غلبه دائمی داشته باشد یافت نشده است و همچنان دانشمندان در جستجوی آن هستند .

اما خوشبختانه باید کفت که روشهای درمانی متنوعی برای اوتیسم در به کار گرفته شده است که به کودکان مبتلا به اوتیسم کمک می کند توانایی های شخصی و اجتماعی خود را افزایش دهند ، حتی در برخی از موارد نیز توانسته اند با کمک این روشهای درمانی اوتیسم به مرز بهبودی برسانند .

روش های درمان اوتیسم در کودکان

با توجه به اطلاعات بسیاری که خانواده ها کسب کرده اند ، همه می دانیم که رفتارها و اختلالات در کودکان مبتلا به اختلال اوتیسم گوناگون و دائما در حال تغییر است.

در درمان کودکان مبتلا به اوتیسم لازم است حتما روش درمان برای هر کودک متناسب با توانائی های فردی او ، شدت و قدرت اختلال در او برنامه ریزی شود .

درمان اوتیسم ، مداخله رفتاری فشرده اولیه

تحلیل رفتار کاربردی یا ABA

روش درمانی تحلیل رفتار کاربردی از دیدگاهها و نظریات روان شناس مشهوری به نام اسکینر اقتباس شده است ، اصول و برنامه  های درمانی پیشنهاد شده نیز مربوط به نظریه او می باشد .

در این دیدگاه درمانی سعی شده تا از طریق مشاهده مستقیم رفتار کودک ، بررسی و تحلیل دقیق آن ، رابطه میان محیط و رفتار کودک را نمایان می سازد . آن دسته از خصوصیات محیطی که می تواند باعث بوجود آمدن رفتار جدیددر کودک ، تقویت و یا کاهش رفتار در کودک می شود ، لازم است ثبت و ضبط گردد . دانشمندان علوم مغز و اعصاب متفق القول بر این نظر هستند که تشخیص و درمان زودهنگام اختلالات طیق اوتیسم بهترین و کاربردی ترین روش در کمک به این کودکان است ، پس می توان با افزایش آگاهی خانواده ها نسبت به افزایش این دسته از اختلالات پیشگیری کرد .

درمان او تیسم به روش تحیلیل رفتاری

درمان اوتیسم با روش درمانی  Floor time

پیشنهاد می گردد این مقاله مطالعه گردد:
روش تشخیصی اوتیسم به روش بازی


این روش توسط یک روانشناس و متخصص کودکان به نام گرین اسپن طراحی شده است . روشی که اسپن طراحی کرده بود ، شباهت بسیاری با بازی درمانی دارد .

در این رویکرد درمانی سعی بر این است که رابطه کودک مبتلا به اوتیسم با یک فرد دیگر که ممکن است اعضا خانواده یا مراقبین او باشند از طریق تکنیکهای برنامه ریزی شده دقیق بازی تاثیرات مثبت بیشتری را از خود نشان دهد .

این روش درمانی مشتمل بر شش مرحله است ، کودک مبتلا به اتیسم در مراحل این بازی تقلید و چگونگی آموزش دیدن از دیگران را از سوی فردی که بزرگتر از خودش است یاد می گیرد.

امکان دارد در بحبوحه درمان ، کودکانی که به اوتیسم مبتلا هستند در این روش با مشکلات زیادی روبرو شوند به طوذ مثال به علت اختلالات حسّی در فهم برخی از تمرین هایی که زا او خواسته شد با مشکل روبرو می شود یا اینکه توانایی انجام بعضی از تمرینات جسمانی که در برنامه او وجود دارد را نداشته باشد .

درمان اوتیسم به رو یک پارچگی حسی

درمان اوتیسم ، روش یکپارچگی حسی

در این روش درمانی که به صورت ترکیبی اثر می گذارد تواند توسط متخصص بازی درمانی ، اپراتور کاردرمانی ، گفتار درمانگر صورت گیرد تا به کودک مبتلا به اوتیسم کمک شود بهتر از قبل اطلاعات حسی را که درک می کند بشناسد و از آن لدت ببرد .

پیشنهاد می گردد این مقاله مطالعه گردد
نوروفیدیک چیست و چگونه به اختلال رفتاری کودکان کمک می کند

مشخص شده است که نوروفیدبک در درمان اوتیسم به منظور تقویت توجه و تمرکز ، کاهش ترس و اضطراب کودکان مبتلا به اوتیسم نقش بسیار پر رنگی دارد .

در یک مطالعه بالینی که بر روی بیماران مبتلا به اختلال آسپرگر صورت گرفته بود ، نتایج تحقیقات حاکی از ثمربخش بودن به صورت محسوس این روش بوده است . لازم به ذکر است که این روش کاملا بدون عوارض و مشکلات فردی برای کودک خواهد بود . 

درمان اوتیسم ، روش داستانهای اجتماعی

درمان اوتیسم ، روش داستانهای اجتماعی

این داستانها برای آموزش مهارتهای اجتماعی به کودکان مبتلا به اوتیسم تهیه شده اند . از طریق این قصه و داستان ، به کودک مبتلا آموزش داده می شود تا چگونه احساسات منفی یا مثبت ، هدف و منظورش از کارها ، متوجه شدن حرف و گفتار اطرافیان آموزش داده خواهد شد تا مشکلات کمتری را تجربه کنند .

در این روش درمان اوتیسم داستان و قصه ای را براساس یک شرایطی خاص و ویژه با اطلاعات گسترده تهیه شده است که به کودک از طریق شنیدن به آنها کمک شایانی می کند تا متوجه شوند چه جواب یا عکس العمل صحیحی در برابر رفتار خود ، دیگران داشته باشند .

آموزش مداخلات برای والدین دارای کودک اوتیسم

مطالعات نشان داده است که آموزش والدین به کاهش افسردگی مادران ، افزایش آگاهی مادران اوتیسمی و شیوه برخورد و بهتر ارتباط برقرار کردن با بچه اوتیسمی منجر می شود .

عموما ، والدین به وسیله یک درمانگر برای اجرای اصول و روشهای تغییر رفتار آموزش داده می شوند و بنابراین می توانند به عنوان کنترل کننده های اولیه برای فرزند عمل کنند .

اوتیسم در کودکان
اوتسیم ، کودکان اوتیسم

دارو درمانی در اوتیسم

تجارب بالینی و تحقیقاتی پیشنهاد می کند که بجز اختلال رت شواهد به دست آمده از مطالعات دارودرمانی بر روی کودکان و نوجوانان مبتلا به اوتیسم ، قابلیت استفاده برای سایر اختلالات طیف اوتیسم را دارا می باشد ، که البته در این زمینه می بایست مشورتهایی با فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان داشته باشید.

مزایای دارودرمانی در اوتیسم

    *کاهش قدرت و میزان نشانه های اصلی اوتیسم در کودک

    *کنترل بیشتر بر روی رفتارهای خطرآفرین ( مثل خود آزاری )

    *تسهیل دسترسی بیمار به درمانهای روان شناسی ، مداخلات تکلمی و گفتاری ، بهتر شدن عملکرد رفتاری کودک

    *بهتر شدن کیفیت زندگی کودک ، رضایت بیشتر والدین از او

درمان اوتیسم ، روش رژیم غذایی

یکی از درمانهایی که بسیاری از والدین از آن استفاده می کنند رژیم غذایی بدون استفاده کردن از گلوتین و کازئین می باشد . گلوتین بیشتر در غلاتی مثل ، حبوبات ، گندم ، ذرت و جو یافت می شوند.

لازم به ذکر است که کازئین ، پروتئین اصلی شیر خوراکی است . از آنجایی که این مواد در بسیاری از غذاهایی که کودک از آن تغذیه می کند وجود دارد رعایت این رژیم برای خانواده کار بسیار سخت و دشواری می باشد .

درمان اوتیسم ، روش هنر درمانی

استفاده از ابزار هنری بخصوص می توانند در برطرف کردن مشکلات حواس پنجگانه فرد مبتلا به اوتیسم مفید باشند زیرا به واسطه ابزار و آلات هنری ، قدرت درک و فهم ، قدرت شنوائی و دیداری کودک قدرت بیشتری نسبت به قبل خواهند گرفت .

دکتر محمدکاظم بخشنده فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *