اشکال و دسته دارویی

داروی فلوکستین معمولا توسط پزشک فوق تخصص کودکان برای درمان اختلالاتی چون وسواس، اضطراب و پرخوری عصبی در کودکان تجویز می گردد. فلوکستین به شکل کپسول و در انواع 10 و 20 میلی گرم عرضه می شود. همچنین این دارو به صورت شربت با نام تجاری پروزاک وجود دارد.

داروی فلوکستین

راهنمایی های عمومی

در صورتی که بیمار مصرف کننده دارو دچار بیماری مغزی یا عقب افتادگی ذهنی یا دارای سابقه تشنج است حتما باید پزشک معالج مطلع شود.
در صورتی که مصرف کننده این دارو سابقه بیماری های کبد و کلیه، بیماری های موثر بر متابولیسم بدن را دارد، باید با پزشک معالج مشورت گردد.
در صورتی که بیمار دچار اختلال دوقطبی می باشد باید حتما پیش از مصرف دارو پزشک معالج را در جریان قرار داد.
از قطع مصرف ناگهانی داروی فلوکستین به شدت باید خودداری شود. در صورت قطع دارو به دستور پزشک، مصرف دارو باید به طور تدریجی کاهش یابد.
در بیماران مبتلا به دیابت در حین مصرف دارو در صورت مشاهده تغییر در نتایج آزمایش های قند خون یا ادرار باید حتما پزشک معالج را مطلع کرد.
این دارو ممکن است باعث برزو خواب آلودگی، اختلال فکر و یا ضعف کنترل عضلانی گردد. بیمار باید ضمن درمان از کار با وسایلی که نیاز به هوشیاری دارد، خودداری نماید.
در صورتی که مصرف این دارو در بیما باعث ایجاد تحریکات معده ای می شود، باید دارو با غذا میل شود.
در صورتی که بیمار این دارو را برای پرخوری عصبی مصرف می کند، علائم بهبودی ممکن است یک هفته پس از شروع مصرف دارو ظاهر شود. اگرچه جهت بهبودی کامل ممکن است به 4 هفته و یا زمان بیشتری نیاز باشد.

عوارض کپسول فلوکستین

عوارض جانبی دارو

هر دارو به موازات اثرات مطلوب درمانی ممکن است باعث بروز برخی عوارض ناخواسته نیز شود، اگرچه همه این عوارض در یک فرد دیده نمی شود. در صورت بروز هر یک از عوارض باید سریعا با پزشک مشورت گردد.
از عوارض شایع این دارو می توان به عدم توانایی در نشستن آرام، بی قراری، کهیر یا خارش پوستی، تب یا لرز و درد مفصل و عضله اشاره کرد.
برخی از عوارض جانبی داروی فلوکستین، به مرور زمان و تطبیق بدن با دارو از بین می روند. به هر حال در صورت ادامه عوارضی چون اضطراب یا عصبانیت، کاهش اشتها، اسهال، خواب آلودگی، سردرد، افزایش تعریق، تهوع، خستگی یا ضعف، لرزش یا تکان خوردن و اختلال در به خواب رفتن مشاهده می شود که باید در این صورت حتما پزشک معالج را در جریان قرار دارد.
در صورتی که دارو با دستور پزشک قطع شود، بدن ممکن است برای تنظیم نیاز به زمان داشته شد. مدت زمان مور نیاز به مقدار و مدت زمان مصرف دارو بستگی ارد. در این دوره زمنی عوارضی مثل اضطراب، گیجی، احساس چرخش خود یا محیط اطراف، احساس ناراحتی یا بیماری، سردرد، تهوع، تعریق و خستگی یا ضعف غیر عادی را به پزشک معالج اطلاع دهند.

عوارض شربت پروزاک

تداخلات دارویی

مصرف همزمان داروی آلپرازولام و دیازپام با فلوکستین باعث ایجاد افزایش آلپرازولام و دیازپام در خون می شود.
مصرف همزمان داروی آستمیزول با فلوکستین می تواند باعث شود مقدار آستمیزول خون افزایش یافته و منجر به تغییر ریتم ضربان قلب شود.
مصرف همزمان داروهای ضدانعقاد خون و داروهای ضدافسردگی با فلوکستین هم می تواند باعث شود مقدار این داروها در خون افزایش یافته که احتمال بروز عوارض ناخواسته را زیاد کند.

شربت پروزاک

مسمومیت دارویی

در صورت مصرف بیش از اندازه فلوکستین علائمی چون آشفتگی و بی قراری، تشنج، خواب آلودگی، تندی ضربان قلب، تهوع و استفراغ، گفتار و فعالیت غیر قابل کنترل، لرزش یا تکان خوردن در بیمار مشاهده می شود که باید به سرعت به پزشک یا اورژانس مراجعه گردد.

دکتر محمدکاظم بخشنده فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *