اشکال و دسته دارویی

ریتالین، نام تجاری داروی متیل فنیدات است که برای درمان اختلال بیش فعالی، افسردگی، نشانه‌های نارکولپسی تجویز می‌شود. ریتالین حاوی ماده متیل فنیدات هیدروکلراید بوده و محرک سیستم عصبی مرکزی می باشد. پزشک فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان این دارو را برای بیماران خود به عنوان بخشی از برنامه درمانی آنها تجویز می نمایند. همچنین جهت درمان نارکولپسی که یک اختلال حمله خواب می باشد، مورد تجویز قرار می گیرد. ریتالین به صورت قرص و کپسول 10، 20، 30 و 40 میلی گرم عرضه می گردد.

نحوه مصرف ریتالین در کودکان دارای بیش فعالی

مقدار و نحوه مصرف دارو

پزشک براساس نیاز بیمار و بازخورد درمانی دارو، دوز مناسب را پیشنهاد می کند. در کودکان معمولا درمان با دوز پایین آغاز و در صورت نیاز به تدیرج افزایش می یابد که بیشترین دوز توصیه شده روزانه 60 میلی گرم می باشد. در بزرگسالان معمولا دوز روزانه 20 تا 30 میلی گرم می باشد. بهتر است این دارو معمولا هنگام صبحانه یا ناهار مورد مصرف قرار گیرد.

نحوه عملکرد دارو

ریتالین، با بهبود بخشیدن فعالیت های قسمت های خاصی از مغز که فعالیت ناکافی دارند، اثر خود را اعمال می کند. همچنین توجه و تمرکز را بهبود بخشیده و رفتار تکانشی در بیمار را کاهش می دهد. این دارو در بیماران مبتلا به نارکولپسی، خواب آلودگی روزانه را کاهش می دهد.

انواع قرص ریتالین

راهنمایی های عمومی

در صورت وجود آلرژی بیمار به متیل فنیدات یا سایر افزودنی های ریتالین باید حتما با پزشک معالج مشورت صورت گیرد.
در صورت ابتلای بیمار به مشکلات و نارسایی های قلبی، تیروئیدی، فشار خون بالا یا انسداد رگ ها باید حتما مراتب را به پزشک معالج اطلاع داد.
در صورت مصرف داروهای ضدافسردگی باید با پزشک معالج مشورت شود.
در صورت داشتن مشکلاتی چون سندروم توره، اضطراب و هیجان باید حتما به پزشک معالج بیماراطلاع رسانی شود.
در صورتی که فرد مصرف کننده دارو دچار فشار داخلی چشم و یا تومور غده کلیوی می باشد با حتما پزشک معالج وی را در جریان قرار داد.
در حین مصرف دارو توسط بیمار، در صورت مشاهده علائمی چون بی قراری، لرزش و انقباضات ناگهانی عضلانی، درجه حرارت بالای غیرطبیعی، تهوع و استفراغ، پرخاشگری و ایجاد تیک حرکتی باید حتما با پزشک معالج مشورت گردد.
در صورتی که بیمار مصرف کننده دارو، سابقه غش، اختلالات روانی حاد، توهم، رفتار تهاجمی و افکار خودکشی دارد باید حتما به پزشک معالج اطلاع رسانی شود.
در صورتی که بیمار در حین مصرف دارو، داروهایی از قبیل ضد تشنج و تب، موثر بر سطح سرتونین و دوپامین، ضد انعقادی خون و ضد افسردگی استفاده می کند،
باید پزشک معالج وی از آن مطلع شود.
چنانچه بیماری نیاز به عمل جراحی با بیهوشی داشته باشد، با نظر پزشک در روز جراحی باید از مصرف این دارو خودداری شود.

عوارض قرص ریتالین

عوارض جانبی دارو

ریتالین هم مانند سایر داروها می تواند موجب برزو عوارض جانبی در بیمار شود، اگرچه شامل همه افراد نشده و معمولا این عوارض خفیف تا متوسط و گذرا می باشند.
از عوارض جانبی بسیار شایع این دارو می توان به گلودرد، آبریزش بین، کاهش اشتها، عصبانیت، مشکل در به خواب رفتن، تهوع، خشکی دهان، سردرد، گیجی و خواب آلودگی، پریشانی عاطفی و اضطراب، لرزش غیرارادی بدن، درد مفاصل، کاهش وزن، تعریق زیاد، کهیر و خارش پوستی، تب و بی قراری اشاره کرد.
از عوارض جانبی نادر این دارو هم می توان رشد کند کودک، کاهش تعداد گلبول های قرمز و پلاکت های خون، حرکات غیرقابل کنترل و غیرارادی بدن و گفتار، عملکرد غیرطبیعی کبد و انقباض عضلانی را خاطر نشان کرد.

مسمومیت دارویی

در صورت مصرف بیش ار اندازه دارو علائمی که در زیر شرح داده شده، رخ می دهد که باید سریعا به پزشک و یا اورژانس مراجعه شود.
علائم مصرف بیش از اندازه ریتالین، تهوع و استفراغ، اضطراب، سردرد، لرزش، انقباض عضلانی، ضربان نامنظم قلب، گر گرفتگی، تب، تعریق، اتساع مردمک چشم، اختلال در تنفس، گیجی و غش می باشد.

دکتر محمدکاظم بخشنده فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *