خواب کودکان

میزان خواب کودکان

کودکان دقیقا مانند افراد بالغ در سنین بالاتر میزان خواب متفاوتی دارند . اما باید گفت که حالت خلق و خوی مثبت و منفی کودک یکی از مهمترین نشان دهنده های مناسب برای این مورد است که آیا کودک به اندازه کافی خوابیده است یا خیر که در اینجا خواهیم گفت که هرکودکی در سنین مختلف چقدر باید بخوابد .

1) در کل میزان خواب نوزاد 4 ماهه تقریبا 16تا 18 ساعت در روز است ، که به تفکیک خواب در طول شب نوزاد 8تا9 ساعت و در خواب در طول روز 7تا9 ساعت .

2) میزان خواب کودک 4 تا 12 ماهه تقریبا 12 تا 16 ساعت در روز است ، که به تفکیک خواب در طول شب کودک 9تا 10 ساعت و 4 یا 5 ساعت خواب در طول مدت روز می باشد .

در کل باید گفت خواب کودک 1 تا 2 ساله در تمام روز ،11تا 14 ساعت خواب در طول شب و 2 تا 3 ساعت در طول روز است .

مجموع خواب کودک 3تا5 ساله ، 10تا11ساعت خواب در طول شب و 1 ساعت در طول روز می باشد .

و در آخر اینکه کودک 6 تا 12 ساله 10 تا 11 ساعت خواب در طول شبانه روز خواهد داشت .

1 الی 4 هفتگی :15 تا 18 ساعت در روز

نوزادان غالبا حدود 15 تا 18 ساعت در طول شبانه روز می خوابند ، اما فقط در دوره های زمانی کم به به صورت کوتاه . لازم به ذکر است که ممکن است دو الی چهار ساعت نوزادان زودرس بیشتر از نوزادان عادی بخوابند . 

1 الی 4 ماهگی :14 تا 15 ساعت در روز

از 6 هفتگی به بعد کودک شروع به تنظیم الگوهای خواب با نظم تری نسبت به قبل می کند . طولانی ترین دوره های زمانی در خواب ، 4 الی 6 ساعت به طول می انجامد و معمولا به طور منظم در هنگام عصر اتفاق می افتد .

خواب کودکان دو ماهه

خوابیدن ها با فواصل زمانی 2 الی 4 ساعته می باشد که ، بیدار شدن برای شیر خوردن است .

کودکان در این سن تمایل زیادی به تکان خوردن یا ورجه وورجه کردن دارند . از آنجا که رفتارهایشان را نمی توانند تحت کنترل خود در بیاورند ، دیده شده که آن ها بازوها و پاهای خود را حرکت می دهند ، می خندند ، می زنند یا حتی صدای مکیدن از خود در می آورند .

خواب کودکان 2 الی 4 ماه

کودکان در این سن امکان دارد حتی به مدت 6 ساعت در طول شبانه روز بخوابند ، که توصیه می کنیم برای اینکه کودک را روی برنامه مشخص خوابِ خوب قرار دهید ، لازم و ضروریست حتما با او به بازی بپردازید و سرگرمش کنید . شروع برنامه مشخص شده قبل از خواب مانند حمام کردن دوش آب گرم ، شیر دادن به کودک ، داستان و قصه و لالایی گفتن می تواند خواب کودک را راحت تر از قبل نماید . 

خواب کودکان 4 الی 6 ماه

کودکان به صورت متوسط در این سن به ترک شیر خوردن شبانه را آغاز می کنند و معمولا آمادگی لازم برای خوابیدن در طول شب هر جایی که شرایط مساعد باشد ، از 6 تا 12 ساعت را دارا هستند  .

خواب کودکان 6 الی 12 ماه

 بسیار خوب و پسندیده است که والدین گرامی کودک گریان خود را دائما بررسی می کنند ، اما اگر این کار موجب شود که شما از کار و زندگی خود عقب بمانید اصلا روش توصیه شده توسط متخصصین نمی باشد . پیشنهاد میکنیم برای اینکه او را چکاب کنید به ملاقات کوتاه با او بروید و سعی کنید بغلش کنید و یا به او غذا دهید . سعی کنید پشتش را به آرامی ماساژ و مالش دهید و یک لالایی آرامش بخش برای او بخوانید و بعد از چند دقیقه آن مکان را رها کنید تا به تنهایی بخوابد .

خواب کودکان 1 الی 2 سال

کودکان نوپا می توانند در استراحت کردن شبانه مشکل داشته باشند و دائما از خواب بیدار شوند و نق بزنند ، سعی کنید همه چیز را تا حدی که برای شما ممکن است آرام و بدون تنش و درگیری نگه دارید که در این راستا حمام آب گرم ، پخش کردن موسیقی ملایم و ماساژ بدن کودک می تواند به شما کمک زیادی داشته باشد .

 وقتی بچه یاد می گیرد که از گهواره بیرون برود ممکن است سعی کند با شما روی تخت خواب بنشیند. ترک این عادت بسیار سخت است، بنابراین اگر نمی خواهید با هم بخوابید او را به اتاق خودش ببرید .

توصیه های خواب برای کودک 2 تا 5 ساله

 برنامه مشخص شده از قبل در مورد خواب را به صورت مرتب و منظم پیگیری کنید ، به صورت قطعی مطمئن شوید که کودکان قوانینی را که در مورد خواب برایشان در نظر گرفتید به خوبی درک کرده اند . برای کاهش ترس و اضطراب کودک در این سنین ، استفاده از یک شمع با محافظ  یا چراغ خواب کوچک با نور کم می تواند ترس کودکان را کم کند و راحت تر در اتاق خواب خود بمانند و کمتر اذیت کنند .

توصیه های خواب برای کودک 5 تا 12 ساله

 کودکانی که اتاق های خواب خوب و مناسب دارند که به اندازه کافی تاریک ، گرما و سرمای مناسبی داشته ، امن و ساکت ، بدون تلویزیون و وسائل الکترونیک مزاحم و یا کامپیوتر بوده ، طبق آمارها کودکان خواب مناسب تری نسب به دیگر کودکان داشته اند ، پس هرچقدر وسائل مزاحم خواب کمتر در اتاق باشد ، کیفیت و کمیت خواب او نیز بیشتر خواهد شد .

از 12 تا 18 سالگی :8 تا 9 ساعت خواب در روز برای کودکان

خواب کافی که به طور معمول 8 الی 9 ساعت است ، برای سلامتی نوجوانان بسیار ضروری حیاتی است . بسیاری از نوجوانان در واقع بنا به دلایل تغییرات جسمانی و … به خواب بیشتری نسبت به سال های قبل نیاز خواهند داشت . با این حال برای بسیاری از نوجوانان فشارهای اطرافیان ، دوستان ، و کلیه اتفاقات اجتماعی که در اطرافش وجود دارد کمیت و کیفیت خواب را کاهش می دهد .

دکتر محمدکاظم بخشنده فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *