صرع در کودکان

حملات صرع در کودکان

چرا صرع اتفاق می افتد؟

هر کسی ممکن است مبتلا به صرع شود. نوزادان، کودکان، نوجوانان و افراد بزرگسال همه می توانند صرع داشته باشند. بیشترین زمان ابتلا به صرع، کودکی یا سن بالای 65 سال است. گاهی مبتلایان به صرع مشکلات دیگری هم دارند که روی مغز آنها اثر می گذارد.

نوزادی که چند هفته زود به دنیا آمده است با وجود اینکه پزشکان و پرستاران خیلی از او مراقب کردند، به مغزش اکسیژن نرسیده و آسیب دیده است. به دلیل این آسیب مغزی او هم دچار صرع شده و هم در یادگیری دچار مشکل است.

صرع در کودکان
صرع در کودکان

کودکانی که در حادثه به سرشان ضربه می خورد ممکن است مبتلا به صرع شوند. همچنین برخی کودکان امکان دارد پس از یک عفونت شدید مغزی به نام مننژیت مبتلا به صرع شوند. در برخی خانواده ها صرع بیشتر است. به عبارت دیگر اگر والدین کودک یا یکی از افراد خانواده صرع داشته باشند، احتما اینکه کودک مبتلا به این بیماری شود، بیشتر است.

پزشکان مغز و اعصاب کودکان در بیشتر موارد علت ابتلا به صرع را نمی دانند. امکان دارد کودکی زود به دنیا نیامده باشد، تصادفی هم نداشته باشد، مننژیت هم دچار نشده باشد و هیچ یک از افراد خانواده اش هم صرع نداشته باشند اما دچار صرع شود.

حملات صرعی

انواع مختلفی از حمله صرعی وجود دارند. بعضی ها بیشتر از یک نوع جمله در زمان های مختلف دارند.

حملات صرع در کودکان
صرع در کودکان ، مرکز مغز و اعصاب کودکان، www.irpnc.com

در زمان حمله کودک به زمین می افتد، بدنش سفت می شود و دست ها و پاهایش کمی می لرزند. گاهی زبانش را گاز می گیرد و گاهی به کلی خودش را خیس می کند. کودک بیمار نمی داند چه اتفاقی برایش می افتد و راهی نیست که بتواند آن را کنترل کند. حمله فقط چند دقیقه طول می کشد. اما بعد از آن احساس سرگیجه و خواب آلودگی می کند و معمولا سردرد دارد. این حمله ها در انواع صرع مشترک هستند و حمله تونیک – کلونیک نامیده شوند که بعضی ها به آن ((صرع بزرگ)) یا ((اصلی)) می گویند.

صرع در کودکان،irpnc.com

نوع دیگری از حمله صرع وجود دارد که کودک بیمار روی زمین نمی افتد. به جای آن، کاری را که انجام می دهد متوقف می کند و هب یک جا خیره می شود. این چنین حمله هایی ((آبساس)) نامیده می شود که بعضی ها به آن ((صرع کوچک)) می گویند. این حمله فقط چند ثانیه طول می کشد. اما در طول حمله بیمار نمی داند چه اتفاقی افتاده است و کجاست.

بیشتر افراد در طول حمله چیزی احساس نمی کنند اما بعضی بیماران احساس عجیبی دارند. برخی حس می کنند انگار چیزی در سرشان همانند یک ژله حرکت می کند و برخی حس می کنند که انگار به دور خود می چرخند.

عوامل شروع حمله و هشدارها

حمله ها بیشتر خود به خود اتفاق می افتند. اما گاهی چیزی سبب شروع آنها می شود. بعضی کودکان اگر دیر بخوابند یا به اندازه کافی نخوابند، مبتلا به حمله می شوند.دیگران اگر زمان بیماری، تب بالایی داشته باشند، مبتلا به حمله می شوند. تعداد کمی از افراد، نه خیلی زیاد، اگر نورهای شدید و درخشان یا رقص نور در صفحه نمایشگر کامپیوتر یا تلویزیون ببینند، مبتلا به حمله می شوند. همه این موارد را عامل شروع حمله می نامند.

حملات تشنج در کودکان

گاهی افراد یک علامت هشدار برای شروع حمله دارند. آنها بوی عجیبی احساس می کنند، دلهره دارند یا احساسی عجیب و غیرعادی تجربه می کنند. علائم هشداردهنده مثل این علائم پیش حمله یا اخطار نامیده می شود.

اگری یکی از اعضای خانواده شما صرع داشته باشد، احتمالا می دانید موقع حمله چه کاری باید انجام دهید. اگر نمی داندی بهترین کار این است که به اورژانس تلفن بزنید و یک آمبولانس درخواست کنید.

کمک های اولیه صرع در کودکان

بدانید که هیچ کاری برای توقف حمله نمی توانید انجام دهید. پس در کنار شخص بمانید تا حمله تمام شود یا اینکه کمک برسد. چزیهایی مثل صندلی و اجسام نوک تیز را از سر راه بردارید. هرگز در طول حمله سعی نکنید چیزی در دهان شخص بگذارید. فقط یک بالش نرم یا لباس تاشده ای در زیر سر شخص قرار دهید. وقتی حمله تمام شد، فرد را به پهلو بچرخانید.

دکتر محمدکاظم بخشنده فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *