رژیم غذایی افراد بیش فعال چگونه است

آیا تغذیه در بیش فعالی مهم است؟

اختلال بیش فعالی مسئله و مشکلی است که بسیاری از پدر و مادرها وقتی می شنوند که کودک عزیزشان به این بیماری مبتلا است، برای درمان آن چاره اندیشی مختلفی را لحاظ کرده اند.

یکی از این راه حل های درمانی که مورد استقبال افراد قرار گرفته است، تنظیم برنامه غذایی و تغذیه در بیش فعالی است که مهمترین راهبرد آن حذف و اضافه کردن خوراکی های مفید و مضر می باشد برای نمونه غذاهایی که فرد بیش فعال می بایست بخورد یا نخورد به شرح زیر می باشد :

رژیم غذایی افراد بیش فعال چگونه است

مواد غذایی که فرد بیش فعال نباید بخورد

شکر، ممنوع :

اگر شما فردی مبتلا به بیش فعالی هستید ، یا فرزند شما به این اختلال مبتلا شده است لازم است یادآوری کنیم که اگر از شکر در وعده های تغذیه ای خود استفاده می کنید ، علاوه بر کاسته شدن از میزان توجه و تمرکزتان که از نشانه های اصلی در بیش فعالی می باشد ، ضریب ابتلا به دیابت و چاقی را نیز در خودتان بالا خواهید برد . اگر تصمیم دارید از علائم عدم تمرکز و توجه ، دیابت ، چاقی و … خلاص شوید ، پیشنهاد می کنیم تا خوردن شکر را از سبد غذایی خود حذف یا مصرف آن را به صورت محسوس کمتر کنید .

گلوتن، ممنوع :

اگر ساختار بدن فرزند شما به ماده گلوتن حساسیت داشته باشد پس می بایست سریعا خوردن انواع نان، شیرینی جات و انواع دسر را برای او منع کنید. پس لازم است برای مقابله با گسترش بیش فعالی در فرزندتان یک رژیم غذایی بامحدودیت گلوتن داشته باشید ، و پس از این کار تغییرات را یادداشت کنید که آیا بدن واکنش مثبت داشته یا تغییری نکرده است .

لبنیات، ممنوع :

طبق برخی گزارشاتی که والدین داشته اند، استفاده از لبنیات در برخی کودکان حساسیتهای پوستی و گوارشی بوجود آورده است. لازم به ذکر است اگر بدن فرندتان به فراورده های لبنی حساسیت دارد، مصرف لبنیات می تواند علائم بیش فعالی را در کودک افزایش دهد.

رژیم غذایی افراد بیش فعال
مرکز مغزو اعصاب کودکان – بیش فعالی در کودکان

غذاهایی که رنگ خوراکی دارند، ممنوع:

غذاهایی که در آن رنگهای خوراکی وجود دارند ، چه برای کودکان عادی و چه کودکان مبتلا به بیش فعالی پیشنهاد می شود به هیچ عنوان از غذاها با رنگ خوراکی استفاده نکنند ، زیرا در هر دو صورت علائم و نشانه های بیش فعالی به سرعت گسترش پیدا می کنند .

مکمل های غذایی غیر طبیعی، ممنوع :

شیرین کننده های مصنوعی که در خوراکی ها دیده می شود ، بسیاری از علائم سلامت جسمانی فرد را با خطر جدی روبرو می کنند ، مثل موادی که در پاستیل ، آدامس دیده می شود . همچنین تحقیقات مشخص کرده است که که شیرین کننده های غیرطبیعی که غالبا ترکیبی شیمیایی دارند می توانند تاثیرات فیزیولوژیک بر بدن کودک بگذارند . این تغییرات فیزیولوژیک در اولین هف خود ، مغز و فعالیتهای آن را درگیر خود خواهد کرد ، پس به دنبال استفاده از این مکملها ، کارکرد و توانایی مغز نیز کاهش پیدا خواهند کرد .

رژیم غذایی افراد بیش فعال

مواد غذایی که فرد بیش فعال باید بخورد:

غذاهایی که امگا 3 دارند

سعی کنید از غذاهایی که چربی های سالم امگا 3 دارند برای فرزندتان استفاده کنید تا جسم و روان سالم را برای آنها فراهم کنید  تحقیقات و پژوهشهای بسیاری در این حوزه نشان داده اند که استفاده از امگا 3 تاثیر مثبت و مطلوبی را بر ذهن کودک خواهد گذاشت .

بسیاری از والدین از متخصصین این سوال را دارند که امگا 3 در چه مواد غذای ای وجود دارد ؟ باید گفت مواد غذایی مثل میوه آووکادو ، مغز گردو و سبزیجات که تعدادی از مواد غذایی هستند که حاوی امگا 3 هستند و برای بهبودی علائم بیش فعالی مورد استفاده قرار می گیرند . سعی داشته باشید تا میزان چربی های مضر مصرفی سبد غذایی خانوار خود را تا حد امکان کاهش دهید ، برای این کار می توانید میزان مصرف فستفود را کمتر از قبل کنید .

خوراکی های دارای آهن

با توجه به مطالعاتی و پژوهشهای صورت گرفته ، کمبود آهن در کودکان مخصوصا دختر، می تواند موجب کاهش تمرکز و توجه ، افزایش فعالیتهای تکانشی ، زیاد شدن فعالیت فیزیکی در کودکان شود، پس بهتر است پیش از اقدامات درمانی با پزشک متخصص مشورت لازم را داشته باشید . مواد غذایی چون برگ سبز اسفناج ، عدس ، کنجد و … سرشار از آهن می باشند .

غذاهای دارای پروتئین

پروتئین ها می توانند تمرکز و توجه را در افراد افزایش دهند ، آرامش جسمانی به همراه بیاورند و قند خون کودک را تنظیم کنند . همچنین پروتئین ها به مغز کودک کمک می کنند تا عملکرد بهتری را از خود نشان دهد. مواد غذایی چون حبوبات ، گوشت سفید و قرمز ، تخم مرغ و … نیز سرشار از پروتئین می باشند که لازم است در سبد غذایی کودکان در طول روز قرار بگیرد .

غذاهای حاوی پروبیوتیک در بیشفعالی کودکان

غذاهای حاوی پروبیوتیک

با توجه به مشکلات گوارشی که کودکان امروزی بسیار با آن روبرو هستند ، خوردن غذاهای پروبیوتیک می تواند در سلامت جسمانی آنها تاثیرات مثبت بگذارد. اگر فرزند شما دچار مشکل روده ای شده اید توصیه می گردد از غذاهای پروبیوتیک در سبد غذایی فرزندتان استفاده نمائید .

غذاهای دارای ویتامینB  

این ویتامین میزان سوخت و ساز کربوهیدرات در بدن را تنظیم می کند ، در فعالیت و کارکرد سیتسم عصبی تاثیر مفید و مثبتی خواهند داشت. بنابراین پیشنهاد می شود از غذاهای حاوی این ویتامین مانند نخود سبز فرنگی ، انواع غله و حبوبات ، ماهی و … در رژیم غذایی فرزندانتان اضافه کنید .

توصیه نهایی ، جمع بندی نقش تغذیه در بیش فعالی

    * بهره مندی از رژیم غذایی كم یا بدون شکر ، جلوگیری از مصرف قند و شیرینی جات ، شکلاتها ، آدامسها و … .

توصیه نهایی ، جمع بندی نقش تغذیه در بیش فعالی

    * استفاده از پروتئین‌ها مثل گوشت سفید مرغ ، تخم مرغ ، گوشت قرمز .

    * حذف یا كاهش دادن مواد غذایی حساسیت زا مثل: بادام هندی و زمینی ، شكلاتهای بسیار شیرین ، پنیر سفید ، گندم ، ‌سویا، گیلاس و آلبالو ، مویز یا كشمش ، ‌نوشیدنی های گازدار و نوشابه‌ها گوجه فرنگی ، سس سفید و قرمز ، و دیگر مواردی که حساسیتهایی را به همراه خود خواهند داشت .

    * استفاده از مواد خوراکی دارای امگا3 مثل گوشت ماهی ،‌ روغن زیتون ، مغز گردو در سبد غذایی کودکان .

 * استفاده از میوه و سبزی جات تازه و غیر فیریز شده

    * حذف کامل غذاهایی که سرخ شده هستند

    * ایجاد محدودیت یا حذف مصرف فرآورده‌های لبنی

    * حذف كاكائو و شکلات ، نسکافه و چای ،‌ نوشیدنی های رنگ دار و گاز دار، چیپس و پفک .

   در طول روز * افزایش میران مصرف آب

دکتر محمدکاظم بخشنده فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *