تشنج ناشی از تب در کودکان چه زمانی اتفاق می افتد؟

تب و تشنج در کودکان

تشنج ناشی از تب در کودکان

تشنج ناشی از تب چیست؟

تشنج ناشی از تب واقعه ای تشنجی است که منحصرا در زمان کودکی اتفاق می افتد. اتحادیه بین المللی برعلیه صرع، تشنج ناشی از تب را این گونه تعریف می کند: ((تنشجی که همراه با یک بیماری تبدار است و در آن عفونت سیستم عصبی مرکزی یا اختلال حاد الکترولیتی وجود نداشته و در کودکان بزرگتر از یک ماه اتفاق می افتد به شرط اینکه کودک قبل از آن تشنج بدون تب نداشته باشد. بالاترین شیوع بین 18 تا 22 ماهگی می باشد. شایان ذکر است که این تشنج شایع ترین نوع تشنج در انسان می باشد. شیوع آن در اروپا و آمریکا بین 2 درصد تا 4 درصد و در برخی از مناطق دنیا مانند جزایر گوآم تا 14 درصد جمعیت کودکان گزارش شده است.

در چه درجه ای از تب تشنج اتفاق می افتد؟

تشنج ناشی از تب در کودکان

در حقیقت هیچ درجه مشخصی برای آن معین نشده است و گاهی اوقات حتی تشنج قبل از تب اتفاق می افتد! ولی به طور کلی می توان گفت هنگامی که درجه حرارت رکتال بالاتر از 38 درجه سلسیوس باشد، کودک تب دارد. تشنج ناشی از تب پیچیده زمانی است که تشنج یکی از خصوصیات؛ متعدد بودن (بیشتر از یک بار در طول بیماری تبدار)، طولانی بودن (بیش از 10 دقیقه)، یا موضعی را داشته باشد. تشنج ناشی از تب ساده نیز هیچ کدام از خصوصیات ذکر شده را ندارد. وضعیت نورولوژیک قبلی کودک ملاکی در طبقه بندی تشنج ناشی از تب نیست.

در نوشته های بقراط به نکات جالبی برخورد می کنیم که با طب امروز نیز هماهنگی دارد؛ کودکان در صورت بروز تب بالا استعداد بروز تشنج دارند.

تشنج ناشی از تب چه زمانی اتفاق می افتد

این تشنجات به طور شایع زیر سن 7 سالگی اتفاق می افتند و بعد از این سن کودکان دچار تشنج ناشی از تب نمی شوند و این خیلی جالب است که ما امروزه عملا در مطب پزشکان متخصص مغز و اعصاب کودکان، بیمارانی می بینیم که بالاتر از 5 سال سن دارند.

این تشنجات خصوصا در زمان دندان نیش درآوردن بیشتر دیده می شود. حساس ترین زمان برای ابتلا بین 16 تا 20 ماهگی است و اشاره کردن به این حقیقت در آن زمان که سیستم ثبت و داده های اپیدمیولوژیک وجود نداشته باشد بسیار جالب است.

وجود سابقه خانوادگی در این بیماری بسیار مهم است. خاستگاه این پدیده از مغز می باشد.کودکانی که از تب مغزی (مننژیت) رنج می برند تشنج کرده و برخی از آنها به سرعت می میرند.

بسیاری از کودکان مبتلا به تب و تشنج بالاخره کاملا خوب می شوند و ضایعات اندکی برجای می ماند.

دکتر محمدکاظم بخشنده فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *