اختلالات گفتاری

تکامل زبان و گفتار مراحل مهمی در تکامل طبیعی یک کودک را تشکیل می دهند. چهار جزء اصلی تکامل زبان شامل معناشناسی، عمل شناسی، شکل شناسی، گرامر (نحو) می باشند. زبان به طور غیرکلامی از طریق حرکات بدن و حالات صورت، و کلامی از راه صحبت کردن انتقال می یابد. مهارت های ارتباطی از بدو تولد از طریق حالات صورت، حرکات بدن و صداهای اولیه شروع به تکامل کرده و تکامل آوایی در طی چند ماه اول زندگی شروع می شود.

مراحل تکامل گفتاری

1 – از بدو تولد الی یک ماهگی: تشخیص صدا، صداهای اولیه.
2 – 2 الی 4 ماهگی: صداهایی شبیه حروف صدادار.
3 – 5 ماهگی: صداهایی شبیه حروف صدادار و بی صدا.
4 – 10 ماهگی: تولید چند حرف بی صدا و صدادار پشت سر هم، اکولالی.
5 – 12 الی 15 ماهگی: گفتن حداقل یک کلمه.
6 – 18 الی 24 ماهگی: استفاده از حدود 50 کلمه.
7 – 2 الی 3 سالگی: استفاده از حدود 200 کلمه.

تاخیر در گفتار کودکان
مراحل تکامل گفتاری کودکان

تاخیر در گفتار

تاخیر در تکلم ممکن است مربوط به علل مختلفی نظیر عوامل محیطی و ژنتیک یا ارثی باشد. علیرغم اینکه معمولا یک تاخیر خفیف در گفتار چنانچه تا 30 ماهگی برطرف شود طبیعی است. گاهی این تاخیر می تواند نشان دهنده سایر اختلالات زمینه ای باشد. اختلالات فیزیکی مرتبط با تاخیر گفتار می تواند شامل کاهش شنوایی بدلیل تجمع مایع در گوش ها و سینوس ها یا اختلالات تکاملی نظیر اوتیسم باشد. غربالگری پیشنهادی برای تکامل گفتار و زبان باید در 9، 18، 24 و 32 ماهگی انجام شود. اگر غربالگری بیماری همراه را نشان نداد، عوامل محیطی مثل ارتباطات والدین، محیط خانه، قرارگرفتن در معرض یک واقعه آسیب زننده و … را باید بررسی کنید.

گفتاردرمانی برای کودکان

پیشنهاد اکید می شود یک محیط تحریک کننده از نظر تکامل کلامی و زبان در خانه و طی دوران قبل از مدرسه برای کودکان مبتلا به تاخیر تکلم واضح فراهم شود و این کار تحت نظر یک گفتار درمان انجام می شود. باید همواره با کودک صحبت شود و او را به صحبت کردن تشویق کنید.

لکنت زبان در کودکان

لکنت زبان

لکنت معمولا پس از فازهای عمومی یک تکامل طبیعی و در سنین 3 الی 4 سال ظاهر می شود و بیشتر پسرها را درگیر می کند. لکنت با بروز وقفه در جریان کلام مشخص می شود که می تواند شامل صداهای تکراری (یک سیلاب تا کلمات/ عبارات)، طولانی شدن صداها، توقف های همراه با هیجان، گرفتن یک حالت خاص هنگام صحبت کردن، و مشکل در صحبت کردن باشد. عموما با تکامل بیشتر کودک این وضعیت خود به خود برطرف می شود. با این حال، اگر لکنت بعد از 4 سال باقی بماند، عوامل خطری شبیه به عوامل خطر تاخیر گفتار دخیل هستند که شامل عوامل محیطی مثل محیط خانه و وقایع آسیب زننده هستند. تشخیص و مداخله زودرس اهمیت ویژه ای در پیشگیری از اختلالات دراز مدت لکنت دارند. وقتی این مشکل دراز مدت باشد، برای درمان باید به پزشکان فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان مراجعه کرد.

دکتر محمدکاظم بخشنده فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *