تاثیرات منفی بازی های رایانه ای بر مغز کودکان

بازی های رایانه چه تاثیرات مخربی بر مغز کودکان دارند؟

بازی‌های رایانه‌ای در کودکان سنین پایین اثرات منفی بسیاری از خود بر جای می گذارد. بازی هایی که شاید دارای چند نکته سازنده کوچک از جمله تقویت دید، محیط کودک، مهارت‌های یافتن راه، چرخش ذهنی و افزایش هماهنگی دست و چشم و بالا رفتن قدرت تصمیم‌گیری کودکان باشد اما در مجموع معایب بی شمار آن آثار مخربی بر مغز کودکان به جای خواهد گذاشت.

این نوع از بازی‌ها به‌ علت دارا بودن صفحات گرافیکی زیاد و بالا بودن سرعت تغییر آنها، رنگ های متنوع، باعث ایجاد برخی اختلالات روانی و ناهنجاری های رفتاری می‌شوند. کودک تصاویر این بازی ها را در ذهن خود شکل می‌دهد. در این بازی ها، فعالیت بخشی از مغز کودک که مرتبط با احساسات و عواطف است، افزایش یافته و فعالیت بخشی که کنترل مغز را در اختیار دارد، کاهش پیدا می‌کند. بنابراین این بازی‌هاباعث تخریب سلول‌های مغزی کودک هستند و به مرور باعث کوچک‌ شدن و از بین رفتن این سلول‌ها می شوند. اکثر کودکانی که ساعات طولانی از وقت خود را صرف این بازی ها می کنند به مرور زمان در برقراری ارتباط با افراد خانواده، دوستان و… به شدت دچار مشکل می‌شوند.

تاثیر منفی بازی های رایانه ای بر مغز کودکان

تاثیرات مخرب بازی های رایانه ای به قسمت های مختلف مغز کودکان

قشر جداری مغز

بازی‌هایی که نیاز به عملکرد لحظه‌ای دارند، قسمتی از مغز که کنترل حرکات حساس را عهده دار است، فعال می کند. بنابراین کودکانی که با بازی‌های دارای خشونت بالا بازی می‌کنند از افراد معمولی عصبانی‌تر بوده و عملکرد مغزی‌شان ضعیف‌تر می باشد.

آسیب بازی های کامپیوتری بر قسمت های مختلف مغز

لب جلویی مغز

تعداد بسیاری از کودکانی که از بازی های رایانه ای استفاده می کنند، تنها می‌توانند مغز بازی‌های رایانه‌ای را داشته باشند. این بدین معنی است که یک هفته بازی کردن بازی‌های خشن باعث کم شدن فعالیت لب جلویی مغزشان شده و باعث تغییرات خلقی در آنها می‌شود.

آسیب رایانه بر مغز کودک

قشر پشت استخوان پیشانی

بازی‌هایی که نیازمند تعقل هستند، این قسمت را فعال می‌کنند که کارش تصمیم‌گیری است. بنابراین وقتی بازی‌کنندگان به‌طور پیوسته به بازی‌های خشن می‌پردازند، کاهش قابل‌توجهی در این قسمت پیدا می‌شود. در نتیجه باعث تغییرات خلقی ناگهانی و رفتارهای پرخاشگرانه می‌شود، که حتی پس از خارج شدن از بازی نیز ادامه می‌یابد.

پرخاشگری کودک ناشی از بازی کامپیوتری

دپامین

دپامین تقریبا وسط مغز است و با انجام بازی‌های رایانه‌ای در مغز ترشح و باعث یادگیری بهتر و حس پاداش می‌شود. بنابراین بازی کردن بازی‌های خشن باعث افزایش رفتارها، احساسات و تفکرات تهاجمی در کوتاه‌مدت و بلندمدت می‌شود.

دکتر محمدکاظم بخشنده فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *