بیماری گلین باره کودکان

بیماری گلین باره در کودکان چیست ؟


سندرم گیلن باره اختلال بسیار نادر می باشد ، که در نتیجه حمله سیستم ایمنی بدن به اعصاب محیطی ایجاد می شود به دنبال این حمله احساس ضعف در ماهیچه ها ، بی حسی ، گزگز و گاهی اوقات فلجی دیده می شود.


سبب شناسی ، علت بوجود آمدن این بیماری چیست ؟


علت این بیماری هنوز به صورت دقیق و روشن مشخص نمی باشد ولی معمولاً بعد از یک عفونت به شکل ویروسی مانند سرماخوردگی یا آنفولانزا صورت می گیرد ، همچنین بعد از اینکه عفونت در بدن شکل گرفت با یک باکتری به نام کامپیلکوباکتر هم امکان دارد بیماری نمایان شود ، عفونت با کامپیلوباکتر امکان دارد بعد از آشامیدن آب آلوده یا غذای خام و پخته نشده ( علی الخصوص گوشت های سفید مثل ماهی ها و مرغ ) بوجود بیایند . در برخی موارد امکان دارد علائم تشخیصی گیلن باره پس از عملهای جراحی ایجاد شوند ، بعضی مواقع نیزهیچ گونه عامل شناخته شده ای دیده نمی شود ، اما در همه موارد عنوان شده به طور قطعی اختلال و آسیب در عملکرد سیستم ایمنی وجود دارد .

علائم و نشانه های بیماری گلین باره در کودکان

نشانه های گلین باره غالبا با بی حسی و ضعف در پاها آغاز می شود ( امکان دارد گزگز شدن در خود احساس کنید ) علائم و نشانه های بیماری غالبادر مدت کوتاه چند روز یا چند هفته ای به بخشههای فوقانی بدن کشیده خواهد شد؛ به طور مثال عضله بازوها و اندام فوقانی به صورت محسوس ضعیف و بدون حس می شوند . بعضی مواقع ضعف عضلات و بافتها به قدری شدید و زیاد است که فرد مبتلا به هیچ وجه توانایی راه رفتن را پیدا نمی کند یا نمی تواند بایستد ، همچنین ممکن است در ادامه و پیگیری نکردن درمان به فلجی کامل منجر شود .

بیماری گیلن باره در کودکان چگونه تشخیص داده می شود؟


آزمایش دقیق و قطعی برای تشخیص گیلن باره وجود ندارد اما تشخیص براساس علایم از جمله ضعف ماهیچه ها و ناتوانی در راه رفتن ، آزمایشات و تاریخچه ی بیماری شما صورت می گیرد . پزشک یا پرستار از شما درباره علایم و نشانه ها می پرسد و شما را معاینه می کند .

آزمایشاتی که برای شما انجام می شود شامل :
۱- نوار عصب و عضله
۲- گرفتن آب کمر از کانال نخاعی

آیا بیماری گیلن باره در کودکان درمان دارد؟


گلین باره درمان قطعی ندارد اما راههایی وجود دارد که علائم را بهبود می بخشد :

الف ) IvIg :
(ایمنوگلوبولین درمانی ) این دارو از جنس پروتئین است و سیستم ایمنی را دربرابر حملات آنتی بادی های مهاجم محافظت می کند.
ب) پلاسما فرزیس :
دستگاهی به بدن شما وصل می شود که خون به درون آن کشیده می شود و آنتی بادی ها ی حمله کننده به اعصاب بدینوسیله از خون جدا می شوند . این آنتی بادی ها، پروتئین هایی هستند که در خون وجود دارند و باعث حمله به سیستم ایمنی بدن می شوند.برای این که تحت نظر باشید و امکان درمان علایم بیماری وجود داشته باشد ، احتمالاً در بیمارستان بستری می شوید .در موارد پیشرفته بیماری ممکن است شما قادر به خوردن از راه دهان نباشید ، که برای شما لوله ی بینی – معدی می گذارند و از طریق لوله به شما غذا داده می شود .رژیم غذایی شما باید پرکالری و پر پروتئین باشد تا قدرت عضلاتی شما حفظ و بازسازی شود .ممکن است غذا با حجم کم و در دفعات زیاد برای شما تجویز شود .

در زمان بستری بودن در بیمارستان اگرضعف عضلات تنفسی موجب تهویه نامناسب و اختلال تنفس در شما شود ممکن است به دستگاه تنفس مصنوعی نیاز پیدا کنید.تا زمانی که در بیمارستان بستری هستید پزشک و پرستار به منظور جلوگیری از عوارض ناشی از بی حرکتی اقداماتی را برای شما انجام می دهند . ممکن است برای کمک به حفظ قدرت و انعطاف پذیری عضلاتتان فیزیوتراپی شوید .علاوه برموارد فوق از داروهای زیر برحسب نیاز وبه منظور تسکین علایم استفاده می شود:
۱- کورتون که التهاب و تورم اعصاب را کاهش می دهد.
۲- سرکوب کننده ایمنی مانند آزارام یا سایتوکسان که در مرحله حاد بیماری تجویز می شود .
۳- مسکن ها و ضد درد ها مانند آسپیرین
۴- سایر داروها مانند کاربامازپین

این بیماری سه مرحله حاد ، نقاهت و بهبودی دارد .معمولاً افراد مبتلا به گیلن باره بهبود می یابند اما ممکن است زمان زیادی طول بکشد .در اکثر افراد ضعف در طی ۳-۲ هفته بدتر شده و سپس شروع به بهتر شدن می کند و بعد از مدتی به طور کامل از بین می رود اگرچه بهبودی کامل ممکن است تا ۲ سال طول بکشد .بعضی از افراد تا ماهها ضعف دارند و در موارد کمی این ضعف تا سال ها باقی می ماند ، بعضی دیگر هم هرگز قدرت عضلاتشان بر نمی گردد . گاهی اوقات این سندرم بعد از اولین حمله دوباره عود می کند

راههای پیشگیری از گیلن باره در کودکان چیست؟


از مصرف سیگار و الکل خودداری کنید .
با دقت توصیه های پزشک و پرستارتان را دنبال کنید .
داروی خود را درست و سر وقت مصرف کنید .
اگر فیزیوتراپی می شوید به دقت ورزش های فیزیوتراپی را انجام دهید تا عضلاتتان دوباره انعطاف پذیر و قدرتمند شود.مشاوره با یک روانشناس به سازگار شدن شما با شرایط بیماری و کیفیت زندگی مطلوب کمک می کند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *