بیماری عصبی عضلانی

تشخیص بیماری عصبی عضلانی چگونه است

بیماری عصبی عضلانی کودکان چیست ؟

بیماری عصبی عضلانی کودکان یا بیماری نوروماسکولار همان طور که از نام آن مشخص است شامل اختلالات رشته های عصبی و عضلات بدن می باشد. بیماری عصبی عضلانی بر اساس مکانیسم بروز بیماری ، سن بروز ، نوع وراثت و سیر پیشرفت بیماری به سه دسته اصلی تقسیم می شوند :
* دسته اول : عضلانی یا میوپاتی
** دسته دوم : بیماری رشته های عصبی یا نوروپاتی
*** دسته سوم : بیماری محل اتصال عصب و عضله یا نوروماسکولار

* میزان شیوع بیماری عصبی عضلانی چه میزان است ؟
– بیش از150 نوع از انواع بیماری عصبی عضلانی وجود دارد که در کشور ما که بیش از 30 الی 40 درصد فرزندان حاصل ازدواج فامیلی هستند ، شیوع این بیماری در حال افزایش است.

بیماران عصبی و عضلانی چه ویژه گی دارند

بیماری عضلانی یا میوپاتی چه ویژگی دارد ؟

میوپاتی ها دسته ای از بیماریهای عضلانی می باشند که معمولا با ضعف در عضلات نزدیک به تنه مثل عضلات ناحیه لگن و بازو و تظاهر پیدا می کنند. میوپاتی انواع مختلفی دارد که به صورت ارثی ویا در اثر اختلال متابولیک ، اختلال در غدد درون ریز ، عفونتها ، بیماریهای بافت همبند ، مواد سمی یا ثانویه به عوامل دیگر ایجاد می شود . از معروفترین میوپاتی های ارثی دیستروفی عضلانی دوشن می باشد . گاه میوپاتی بعد از ابتلا به التهاب عضلانی ایجاد می شود که به این خستگی سریع تر نسبت به افراد طبیعی، ضعف و ، نوع میوپاتی التهابی یا میوزیت گفته می شود. علایم شایع بیماری میوپاتی آتروفی عضلانی، دفورمیتی یا تغییر شکل در اندام و ستون فقرات و درد و گرفتگی های عضلانی می باشند .

بیماری رشته های عصبی یا نوروپاتی چیست ؟

سیستم اعصاب محیطی شامل رشته های عصبی حسی و حرکتی هستند که حس اندام ها را به سیستم اعصاب مرکزی شامل مغز و نخاع می رسانند و دستورات حرکتی مغز و نخاع را به کل بدن می رسانند . نوروپاتی یعنی آسیب و ضایعه در سیستم اعصاب محیطی بدن که با علایم ضعف اندام ، بی حسی یا درد در دست یا پا ظاهر می شود . نوروپاتی علل مختلفی مانند آسیب ضربه ای یا تروما ، عفونت ها ، بیماری های متابولیک و بیماری های ژنتیک دارد . شایع ترین بیماری نوروپاتی اکتسابی بیماری گیلن باره است .

شایع ترین بیماری های نوروپاتی

نقش كاردرماني در بيماري عصبي عضلاني

دو نوع شایع نورپاتی ارثی شامل بیماری اس ام ای و بیماری شارکو ماری توث می باشد . علایم عمده نوروپاتی، ضعف عضلانی پیشرونده در عضلات تحتانی پاها، اختلال و مشکلات خفیف تا متوسط حسی، کاهش یا از دست دادن رفلکس های وتری اندام تحتانی و افزایش گودی کف پاها هستند . بیماری محل اتصال عصب و عضله یا نوروماسکولار چه نوع از بیماری عصبی عضلانی است ؟ بعضی از انواع بیمار ی عصبی عضلانی به علت اختلال در ناحیه تماس عصبی ماهیچه ای ایجاد میشوند . کاهش میزان استیل کولین به علت اشکال در آزاد کردن آن، اختلال در ساختمان طبیعی چینهای پس سیناپسی و یا اشکال در گیرندههای استیل کولین از جمله عوامل ایجاد بیماریهای مریوط به ناحیه تماس عصبی عضلانی محسوب میشوند . بیماری میاستنی گراویس به دلیل اختلال در ناحیه تماس عصبی عضلانی ایجاد میشوند . ضعف عضلانی و خستگی زودرس در عضلات اسکلتی از علایم مهم این بیماری می باشد .

تشخیص بیماری عصبی عضلانی چگونه است

تشخیص بیماری عصبی عضلانی چگونه است ؟

فلوشیپ نوروماسکولار بعد از اخذ شرح حال بیماری و معاینه دقیق بیمار نیاز دارد تا میزان سطح آزمایشگاهی آنزیمهای عضلانی را بداند . سپس از الکترومیوگرافی (نوار عصب-عضله) برای تشخیص محل اصلی بیماری (رشته های عصبی حرکتی یا عضلات) استفاده می کند. در نهایت برای تشخیص قطعی بیماریهایی که منشأ آنها عضلات بدن هستند ، بیوپسی عضله انجام می دهد و با مشاهده پاتولوژی عضله تشخیص قطعی را گزارش می نماید . البته گاه برای انواع ارثی بیمارس عضلانی بررسی ژنتیک برای تشخیص قطعی بیماری ضروری است .

دکتر محمدکاظم بخشنده فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *