بیش فعالی چیست

اهمیت دانستن درباره بیش فعالی چیست؟

وقتی در کلاس اول دبستان تحصیل می کردم، یک همکلاسی داشتم که از نظر قدرت حافظه و درک ذهنی کودک باهوشی بود ولی دچار افت شدید تحصیلی گردید و در مدرسه قادر به یادگیری نبود. آری این همکلاسی نمی توانست سرکلاس بنشیند و مداوم حرکت می کرد. گاه موادری پیش می آمد که از کلاس فرار می کرد. در نهایت این کودک تا قبل از پایان دوره ابتدایی تحصیل را رها کرد و نتوانست وارد دوره متوسطه شود. شما هم شاید در خانواده خود و یا در میان بستگان خود کودکی را بشناسید که هوش خوبی داشته باشد ولی قادر به تمرکز و توجه و یادگیری مطالب تحصیلی نباشد. اگر والدین دانش کافی درباره یک بیماری به نام بیش فعالی کودکان داشته باشند، درمان این بیماری می تواند سرنوشت فرزندشان را تغییر دهد.

کودک بیش فعال هوش خوبی دارد ولی قادر به تمرکز و توجه و یادگیری مطالب تحصیلی نیست

بیش فعالی چیست؟

گاه کودکان در سالهای ابتدایی زندگی دچار اختلالات رفتاری می شوند. اختلالات رفتاری در دوران کودکی اثر قابل توجهی در تحصیل، روابط اجتماعی و خانوادگی و دوران بزرگسالی می گذارد. شایعترین اختلال رفتاری عصبی در دوران کودکی و نوجوانی بیماری بیش فعالی است. بیماری بیش فعالی یا ADHD خلاصه شده عبارت Attention Deficit Hyperactivity Disorder بوده که شامل نقص در توجه ، تمرکز، پرتحرکی و رفتارهای تکانشی بی منطق می باشد.

میزان شیوع بیش فعالی چیست؟

بیش فعالی در کشورها، نژادها و فرهنگ های مختلف شیوع و بروز متفاوتی دارد. بیش از 10 درصد کودکان و بیش از 5 درصد کودکان سنین مدرسه دچار بیماری بیش فعالی هستند. پسرها تا بیش از چندین برابر بیشتر از دخترها دچار علائم بیش فعالی می شوند. متأسفانه بیشتر از پنجاه درصد کودکان مبتلا بعد از دوران کودکی نیز در بزرگسالی علائم بیماری بیش فعالی را نشان می دهند. آنچه مهم و قابل تأمل است اینکه از سال 1845 که این بیماری توسط یک پزشک آلمانی گزارش شد تاکنون، بروز این بیماری رفتاری عصبی به شدت در حال افزایش است که این مهم توجه ویژه والدین برای پیشگیری و درمان آن را می طلبد.

بیشتر از پنجاه درصد کودکان مبتلا بعد از دوران کودکی نیز در بزرگسالی علائم بیماری بیش فعالی را نشان می دهند

علت اصلی بروز بیش فعالی چیست؟

بررسی های متعدد نشان دهنده نقش عوامل ژنتیکی در بروز بیش فعالی کودکان است. آنچه زمینه ارثی و ژنتیک بیش فعالی را اثبات می کند، گزارشاتی است که نشان می دهد اگر والدین در سابقه کودکی و نوجوانی خود علائم بیش فعالی و یا اختلالات روحی روانی دیگر را داشته اند، احتمال بروز بیش فعالی در کودک این والدین به مراتب بیشتر خواهد بود. علل دیگر در بروز بیش فعالی شامل وزن کم نوزاد حین تولد، زایمان زودرس، اشکال در اکسیژن رسانی به مغز جنین در دوران بارداری، آسیب های نامحسوس در دوران بارداری، مصرف داروهای ضد افسردگی در دوران بارداری، مصرف سیگار یا مواد مخدر یا الکل توسط مادر باردار، عوامب تغذیه ای و نقش مهم محیط خانواده می باشند.

علائم بیش فعالی چیست؟

بیماری بیش فعالی از نظر علائم در سه گروه اختلال در توجه و تمرکز، پرتحرکی و نوع ترکیبی شامل هردو علامت طبقه بندی می شود.

 بیماری بیش فعالی از نظر علائم در سه گروه اختلال در توجه و تمرکز، پرتحرکی و نوع ترکیبی شامل هردو علامت طبقه بندی می شود

اگر علائم بیماری بیش فعالی از نوع اشکال در توجه و تمرکز به مدت 6 ماه تداوم داشته باشد، اختلال نقص توجه یا ADHD تشخیص داده می شود:

عدم توانایی تمرکز در جزییات فعالیت های مدرسه

عدم توانایی ادامه تمرکز برای انجام کامل فعالیت ها

حواس پرتی حین گوش دادن(در ظاهر گوش می دهد ولی در واقع حواسش به گوینده نیست)

گم کردن پی درپی لوازم مدرسه

فراموشی پی در پی امور جاری مدرسه و خانه

تکالیف و کارها را شروع می کند ولی نمی تواند آنها را به پایان برساند

عدم رعایت نظم و زمان در انجام کار

 عدم توانایی تمرکز در جزییات فعالیت های مدرسه

در صورتی که علائم زیر به مدت ۶ ماه ادامه داشته باشد، بیماری بیش فعالی از نوع اختلال پرتحرکی و پرخاشگری تشخیص داده می شود:

کوبیدن روی صندلی و یا تکان خوردن مداوم حین نشستن روی صندلی

بلند شدن و راه رفتن در کلاس درس و یا ترک کلاس

انجام غیر معمول دویدن و بالارفتن از اشیاء در میهمانی ها به طوری که از هر چیز راست بالا می روند

نمی تواند بی سر و صدا کاری را انجام دهد و مداوم در حال صدا در آوردن هستند

بررسی های متعدد نشان دهنده نقش عوامل ژنتیکی در بروز بیش فعالی کودکان است

بیش از اندازه صحبت کردن، نمی توانند انتظار بکشند و قبل از پایان صحبت دیگران صحبت می کنند

نمی تواند در صف نوبت بایستد

اذیت و آزار کودکان دیگر و تصاحب اشیاء دیگران

اغلب در حال جنب و جوش و حرکت است

بی ثباتی هیجانی داشته و تحریک پذیر است

دکتر محمدکاظم بخشنده فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان

1 Comment

  1. […] جلب توجه می کند افزایش قابل توجه مراجعه به علت علائم بیش فعالی در کودکان است. آماری که از کشورهای پیشرفته دنیا اعلام می شود نیز […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *