بهترین مرکز بیش فعالی کودکان

بیش فعالی کودکان را می شناسید؟

بیش فعالی کودکان یا ADHD یک وضعیت رفتاری عصبی است که با بی توجهی و عدم تمرکز، پرخاشگری، خستگی ناپذیری و ناآرامی کودک مش خص می شود. علایم بیش فعالی مانند پرتحرکی و پرخاشگری می تواند در زندگی روزمره کودک، روابط اجتماعی کودک با هم سن و سالان و همچنین به علت افت تحصیلی برای او مشکلات عمده ای ایجاد نماید.

در بسیاری از موارد کودک مبتلا به بیش فعالی از مدرسه اخراج می شود. گزارشات متعددی وجود دارد که کودک مبتلا به بیش فعالی کودکان در آینده احتمال بیشتری برای رانندگی خطرناک، سیگار کشیدن، ارتکاب بزهکاری اجتماعی و سوءمصرف مواد دارد. حدود هشت تا ۱۰ درصد کودکان و به طور شایع تر در پسران دچار بیماری بیش فعالی می شوند. بیش فعالی در کودکان دبستانی و در پسرها سه تا پنج برابر شایع تر از دختران است و بیشتر در پسران اول خانواده مشاهده می شود.

بیش فعالی کودکان را می شناسید؟

آیا بیش فعالی همان اوتیسم است؟

بسیاری از والدین علائم بیش فعالی و اوتیسم را با یکدیگر اشتباه می گیرند و آنها را یک بیماری یکسان می پندارند. بر اساس مطالعات انجام شده میان بیش فعالی و تأخیر تکامل ارتباطی یا اوتیسم ارتباطی وجود ندارد و این دو، دو بیماری مجزا و متفاوت هستند. کودکانی که مبتلا به اوتیسم هستند، در شناخت هیجانات و نشانه های آن مشکل دارند به عنوان مثال یک کودک اوتیستیک زمانی که کار اشتباهی انجام می دهد و والدین از دست او عصبانی می شوند، متوجه عصبانیت و حتی حالت چهره والدین خود نمی شود و به کار خود ادامه می دهد. از نظر علایم و همچنین از نظر علت کودکان مبتلا به اختلال اوتیسم کاملاً با کودکان بیش فعال متفاوت هستند.

چند نوع بیماری بیش فعالی وجود دارد؟

از نظر علائم سه نوع بیش فعالی وجد دارد. نوع اول که کودک فقط در توجه و تمرکز مشکل دارد. در نوع دوم این بیماری فقط پرتحرکی دیده می شود و نوع سوم یا نوع ترکیبی که کودک هم پرتحرک است و هم مشکل توجه و تمرکز دارد.

چند نوع بیماری بیش فعالی وجود دارد؟

شایع ترین علائم بیش فعالی چیست؟

کودکانی پرحرف که آرام و قرار ندارند نشانه‌‌هایی از بیش فعالی را دارند؛ گرچه متخصصان رفتاردرمانگر همواره تاکید می‌کنند که شیطنت همیشه به معنای بیش‌فعالی نیست اما تحرک زیاد و نامتناسب با محیط، پرحرفی، نداشتن صبر و تحمل برای رسیدن به خواسته‌، انجام فعالیت‌های تخریبی و خرابکاری، پرخاشگری و بد‌خوابی از جمله مهم‌ترین علائم بیش‌فعالی محسوب می‌شود. کودکان بیش‌فعال اغلب خوابی ناآرام دارند و همان تحرک شدید و شیطنت‌های زمان بیداری را در خواب هم تکرار می‌کنند، از سویی دیگر فرستادن کودک مبتلا به بیش فعالی به تخت خواب کاری آسان نیست، زیرا تقریبا در هر شرایطی خستگی برایشان معنا ندارد و از خوابیدن متنفر هستند چرا که خواب مانع فعالیت‌های فیزیکی و مخربانه آن‌ها می‌شود.

علاوه بر علائمی که اشاره شد، این کودکلن معمولا آرام و قرار ندارند، دائم در حال حرکت هستند، از دیوار راست بالا می‌روند، دچار عدم تمرکز بوده و حواس‌پرت هستند. در بیشتر مواقع به علت اختلال بیش فعالی این بچه ها دچار افت تحصیلی می‌شوند (طوری که معلمان متوجه اختلال بیش‌فعالی در آن‌ها می‌شوند)، وسط حرف دیگران می‌پرند، قابل کنترل نیستند و کار‌هایی خطرناک می‌کنند از این رو ممکن است به خود یا دیگران آسیب برسانند.

کودکانی پرحرف که آرام و قرار ندارند نشانه‌‌هایی از بیش فعالی را  دارند

اقدامات تشخیصی در بهترین مرکز بیش فعالی کودکان چیست؟

تا به حال اساس تشخیص بیماری بیش فعالی و کم توجهی کودکان بر اساس شواهد رفتاری و روانی بوده است، ولی امروزه بر اساس شواهد زیستی یک تست ۲۰ دقیقه‌ای به نام نوار مغز سه بعدی است که از نوار مغزی یا همان الکتروانسفالوگرام کمک می‌گیرد. در این نوار مغزی امواج مغزی بیمار بررسی می‌شود. نسبت امواج بتا و تتا در مغز می‌تواند مشخص کند که کودک به بیماری بیش فعالی و کم توجهی مبتلا هست یا نه. متخصصان معتقد هستند که نسبت امواج بتا به تتا در نوار مغزی کودک و نوجوان بیش فعال بیشتر از بقیه بچه هااست.

بهترین درمان در بهترین مرکز بیش فعالی کودکان را می دانید؟

بررسی های مختلف نشان می دهد که برای درمان بیش فعالی کودکان، درمان دارویی باید در کنار رفتاردرمانی به کار گرفته شود. والدین و معلمان لازم است در زمینه رفتار درست با کودک مبتلا به بیش فعالی کودکان آموزش ببینند. رفتاردرمانی بصورت آموزش مهارت های ارتباطی به کودک و نیز مدیریت درست رفتارهای نامناسب کودک تعریف می شود. درمان دارویی برای کاهش علایم بیماری بیش فعالی کودکان بسیار مؤثر می باشد اگرچه اثر این داروها مانند اثر آنتی بیوتیک ها در کنترل سریع یک عفونت نیست و بسیار آرام تر و به تدریج علایم بیماری را کاهش می دهد. گاه بیمار علاوه بر بیش فعالی به افسردگی و اضطراب هم مبتلا است که در این مواقع لازم است همزمان از داروهای ضد اضطراب و ضد افسردگی هم استفاده نمود.

بررسی های مختلف نشان می دهد که برای درمان بیش فعالی کودکان، درمان دارویی باید در کنار رفتاردرمانی به کار گرفته شود.

یکی از درمانهایی که به تازگی برای درمان بیش فعالی کودکان بکار می رود، نوروفیدبک نام دارد. اولین و پرکاربردترین اختلالی که با درمان نوروفیدبک صورت می گیرد ، اختلال بیش فعالی است . بیش فعالی نیز خود به دودسته اصلی تقسیم می شود که نقص و کمبود در توجه و تمرکز و دیگری فعالیت بیش از حد و اندازه می باشد ، لازم به ذکر است که دسته دیگری نیز می توان در نظر گرفت که فرد مورد نظر هر دو خصوصیت را به همراه هم به صورت ترکیبی دارد . حال با این تفاسیر باید اشاره کرد که طبق مطالعات و تحقیقات بالینی نشان داده شده که 80 الی 85 درصد کودکان بیش فعال با درمان نوروفیدبک به صورت کامل درمان شده اند.

دکتر محمدکاظم بخشنده فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان


2 Comments

  1. […] دنیا اعلام می شود نیز تأیید کننده افزایش آمار ابتلا به بیش فعالی در کودکان است. تاریخچه این بیماری نشان می دهد که اولین گزارش از […]

  2. […] خود نشان نمی دهند و به همین علت تشخیص داده نمی شوند. در بیماری بیش فعالی که شامل دو اختلال نقص توجه و تمرکز و پرتحرکی می شود، […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *