اضطراب ناشی از حادثه در کودکان چیست؟

این اصطلاح برای کودکانی به کار می رود که با حادثه ای به شدت وحشتناک یا ناراحت کننده مواجه شده باشند و آن حادثه تاثیر منفی عمیقی بر شرایط روحی، زندگی روزمره، تحصیل و تعاملات اجتماعی آنها گذاشته باشد. این اختلال در کودکان تاثیرات مخرب تری نسبت به بزرگسالان دارد چرا که کودکان نسبت به محیط اطراف خود درک چندان بالایی ندارند. اگر این اختلال در کودکی بیمار شناسایی نشود تاثیرات عمیق و مخربی بر آینده‌ کودک به‌جا می‌گذارند.
این اختلال زمانی در کودک اتفاق می‌افتد که کودک شرایطی که باعث ایجاد اضطراب می شود را مشاهده کرده، بشنود و یا به‌ طور مستقیم آن را تجربه کند. عواملی مانند زلزله، از دست دادن والدین و عزیزان، تجاوز جنسی، تصادف، خشونت و ضرب و شتم در خانواده، طلاق والدین، مشاجرات شدید والدین و… ممکن است باعث ایجاد این اختلال در کودکان شود. تاثیر این وقایع در کودکان به نوع، شدت، محيطي که حادثه در آن اتفاق افتاده، تداوم وقايع، سن کودک و بي‌ دفاع بودن او بستگی دارد.

علائم اضطراب ناشی از حادثه

از جمله نشانه‌های اختلال اضطراب ناشی از حادثه می‌توان به احساس درماندگی مداوم در کودک، بی‌ قراری، افسردگی، پرخاشگری کودکان، ناسازگاری با همسالان، تاخير در رشد زبان و ناتوانايي‌ هاي يادگيري و گفتاري و گوشه‌ گيري اشاره کرد. این علائم ممکن است بعد از مدتی کاهش یابند؛ اما امکان بروز علائم ماه‌ها و سال‌ها پس از واقعه وجود دارد. عواملی مانند سابقه خانوادگي، تجربيات دوران کودکي، ويژگي‌هاي شخصيتي و ناراحتي‌هاي رواني پيشين در بروز و تشديد نشانگان موثر است. از دیگر نشانه‌های این اختلال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
کودک مدام احساس گناه و شرمزدگی می‌کند.
نسبت به رویدادهای مثبت فقر هیجانی و بی احساسی دارد.
به رفتارهای اولیه کودکی مانند شب ادراری و مکیدن انگشت بر می‌ گردد.
کودک رفتارهای هیجانی و برانگیختگی بیش از حد از خود نشان می‌ دهد و مدام گوش به زنگ است.
کودک دچار اختلالات خواب، کابوس و رویاهای بدون محتوا می‌ شود.
از مکان‌هایی که یادآور واقعه ناخوشایند است اجتناب می‌ کنند.
تمایل به بازی‌های تکراری در موضوع و پیرامون واقعه ناخوشایند.

تشخیص اختلال اضطراب ناشی از حادثه

تشخیص این اختلال باید توسط پزشک فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان صورت گیرد. اگر گروهی از علائم بالا را در کودک خود مشاهده کردید و اخیرا نیز واقعه‌ ای ناخوشایند برای وی اتفاق افتاده به پزشک مراجعه کنید تا با بررسی بیمار خصوصا از طریق نقشه مغزی علت اصلی آن ریشه یابی شده و درمان آغاز شود.

درمان اختلال اضطراب ناشی از حادثه

برای کودکان مبتلا به این اختلال که علائم اضطرابی، هیجانی و شوک دارند معمولا داروهای ضد اضطراب تجویز می‌شود. برای کودکانی که نشانه‌های بی‌ قراری، پرخاشگری دارند داروی کاربامازپین مورد استفاده قرار می‌گیرد. از داروهای ضد افسردگی مانند باز دارنده‌های باز جدب سروتونين و بازدارنده‌های منوآيين اكسيدازآمين برای درمان کرختی و گوشه‌ گیری‌های کودک تجویز می‌شود. یکی دیگر از روش های درمانی اختلال اضطراب ناشی از حادثه استفاده از نوروفیدبک به مدت 20 تا 30 جلسه برای کودکان مبتلا به این اختلال است که معمولا همراه درمان دارویی تجویز می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *